Artykuł sponsorowany

Czym jest i na czym polega rozgraniczenie nieruchomości

Czym jest i na czym polega rozgraniczenie nieruchomości

Granice działki są częstym powodem sąsiedzkich sporów. Gdy nie da się ich jednoznacznie określić, należy złożyć wniosek o rozgraniczenie nieruchomości. Pozwala on na ustalenie, jak daleko sięga prawo własności, które przysługuje właścicielowi gruntu. Kluczową rolę w procesie rozgraniczania odgrywa wyznaczony przez organy państwowe geodeta. W artykule postaramy się przybliżyć, jak cały proces wygląda w praktyce.

Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości

Aby rozpocząć postępowanie rozgraniczeniowe, właściciel działki ze sporną granicą musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu – wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Proces zostanie znacznie przyśpieszony, jeśli do wniosku dołączy on  takie dokumenty, jak:

  • Wydruk z księgi wieczystej
  • Wypis z rejestru ewidencji gruntów
  • Kopia mapy ewidencyjnej
  • Potwierdzenie prawnego tytułu do nieruchomości

Po wydaniu postanowienia o wszczęciu procesu właściwy urząd wyznacza geodetę do przeprowadzenia czynności rozgraniczających.  Choć przepisy prawa nic nie mówią o wyborze geodety przez strony postępowania, to przyjęło się, że organ urzędowy wyraża zgodę na konkretną osobę wskazaną we wniosku. W sprawach o rozgraniczenie dużym zaufaniem mieszkańców Biłgoraja i okolic cieszy się Biuro Geodezyjne s.c A. Myszkowiak, J. Piechota.

Jak przebiega rozgraniczenie działki?

Aby prawidłowo ustalić granice działki, geodeta musi odpowiednio się zapoznać się z przekazaną mu dokumentacją. Dopiero po jej rzetelnej analizie może określić termin rozgraniczenia. Warto nadmienić, że to właśnie geodeta doręcza stronom konfliktu wezwania do stawiania się na spornej granicy. Nieobecność przy rozgraniczaniu działki wymaga stosownego usprawiedliwienia. W przeciwnym razie czynności geodety będą kontynuowane bez udziału zainteresowanej strony.

Przy rozgraniczeniu wykorzystuje się informacje z ksiąg wieczystych, państwowych zasobów geodezyjno-kartograficznych, a także licznych map. Geodeta bierze więc pod uwagę wszystkie materiały, które będą pomocne w odtworzeniu prawnej granicy działki.

Jeśli strony zgadzają się na przebieg wyznaczonych linii granicznych, geodeta przygotowuje protokół graniczny, a także dokonuje pomiaru granicy wraz z jej trwałymi elementami zagospodarowania. Geodeta całą zgromadzoną dokumentację przekazuje do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Co jednak w przypadku, gdy dowody są ze sobą sprzeczne lub niewystarczające? Jeśli mimo niejasności w dokumentach, sąsiedzi uznają słuszność decyzji geodety, granicę ustala się na podstawie ich wspólnego oświadczenia. Wystarczy też oświadczenie przygotowane przez jedną ze stron, pod warunkiem, że druga wyraża na to zgodę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz