Materiał Partnera

Inwentaryzacja budowlana – co trzeba wiedzieć?

Inwentaryzacja budowlana – co trzeba wiedzieć?

Inwentaryzacja budowlana lub inaczej architektoniczna to szereg czynności mających na celu odtworzenie lub opracowanie na nowo planów konkretnej budowli. Prace przygotowawcze prowadzone są przez zawodowego geodetę i wymagają wykonania szeregu pomiarów z natury.

W jakich sytuacjach potrzebna jest inwentaryzacja budowlana?

Polskie prawo budowlane nakazuje dokumentowanie wszelkich zmian w strukturze obiektów poprzez sporządzanie odpowiedniej dokumentacji wskazującej zarówno na stan początkowy, jak i na końcowy, po dokonaniu przeróbek. Kiedy mamy w planie dobudowanie piętra, zmianę podziału pomieszczeń przez wyburzanie lub stawianie ścianek działowych, przed rozpoczęciem prac niezbędne jest zlecenie inwentaryzacji architektonicznej. Jeżeli budynek jest nowy, postawiony kilka lat temu, z pewnością jego struktura została udokumentowana odpowiednimi planami, dlatego przeprowadzenie inwentaryzacji wymaga ich uaktualnienia poprzez dokonanie konkretnych pomiarów i naniesienie ich na nowy plan. Starsze budynki, mające już ponad 50 lat, często takich planów nie posiadają, dlatego zawodowy geodeta musi je stworzyć od podstaw.

Sporządzanie dokumentacji wymaga rzetelności, dlatego nie warto sięgać po pomoc osób, które nie są wiarygodne. W sporządzaniu takiej dokumentacji oraz w inwentaryzacjach architektonicznych specjalizują się niektóre firmy geodezyjne, do których zalicza się też AK Geodezja. Korzystanie z usług sprawdzonego fachowca gwarantuje, że dokumentacja będzie sporządzona zgodnie z zasadami, a naniesione poprawki będą wynikiem rzeczywistych pomiarów, a nie efektem przerysowania planu na nowy arkusz. Inwentaryzacja jest często podstawową pomocą dla projektanta wnętrza, który na jej podstawie może zaplanować jego zagospodarowanie czy przebudowę, oraz dla instalatorów nowych mediów, takich jak systemy monitoringu, sieć energetyczna czy gazowa i wiele innych.

Co powinna zawierać inwentaryzacja?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych form dokumentacji narzuconej przez przepisy, tak i w przypadku inwentaryzacji budowlanej ściśle określono, jakie powinna ona zawierać elementy. Ujednolicenie jest o tyle ważne, że osoby korzystające później z takich dokumentów wiedzą, co mogą w nich znaleźć i na czym się będą opierać. Podstawą dokumentacji jest wykonanie opisu technicznego, który będzie uwzględniał położenie i charakter budynku, a także jego strukturę, czyli liczbę pięter oraz parametry rozmiarowe. Kolejną informacją, jaka powinna się znaleźć w inwentaryzacji, jest rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych oraz dokładne zwymiarowanie wszystkich pomieszczeń i przekroje poprzeczne wszystkich kondygnacji uwzględniające takie punkty, jak tarasy, kominy, gzymsy, studzienki, podesty schodów itp.

W szczegółowej dokumentacji nie może też zabraknąć zdjęć. Stanowią one uzupełnienie planu i danych pomiarowych, pozwalając dogłębniej zrozumieć to, czego nie można wyobrazić sobie jedynie na podstawie liczb. Doskonałym, stosowanym od niedawna pomysłem są zdjęcia panoramiczne pozwalające na obrót kamery o 360 stopni i dokładne obejrzenie całego otoczenia. Fotografowanie jest potwierdzeniem rzetelności wykonanych pomiarów i pozwala też na uściślenie informacji, jeśli pojawi się nieścisłość lub rozbieżność. Poza tym zdjęcia pokazują takie detale, jak przebarwienia murów, wykwity, zniszczenia przez czynniki atmosferyczne, których nie można zmierzyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz