Artykuł sponsorowany

Jak przebiega wytyczanie fundamentów domu? - PHU Paweł Mokrosiński

Jak przebiega wytyczanie fundamentów domu? - PHU Paweł Mokrosiński

Pierwszym etapem budowy domu jest wytyczanie fundamentów. Uprawniony geodeta powinien przeprowadzić stosowne pomiary w tym zakresie. Może to zrobić stosując jedną z dwóch powszechnie wykorzystywanych metod. Wspomaganych przez paliki geodezyjne, produkowane miedzy innymi przez PHU Paweł Mokrosiński. Przyjrzymy się szczegółowo każdej metodzie omawiając jej mocne i słabe strony. Porównamy je także pod kątem ekonomicznym. To z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Sposoby tyczenia fundamentów

Zamawiając usługi geodezyjne w zakresie tyczenia fundamentów należy w pierwszej kolejności omówić z geodetą zakres wykonywanych prac. Głównie chodzi o liczbę niezbędnych punktów, termin realizacji prac oraz ich koszt. Liczbę wytyczanych punktów warto wcześniej skonsultować z kierownikiem budowy

Wybierając metodę wytyczania fundamentów tak naprawdę możemy decydować między metodą kołkową i metodą ław drutowych. Wypadają one nieporównywalnie lepiej w zestawieniu z nieco przestarzałymi metodami sypania wapnem oraz kopania rowków. Wspomniane wcześniej sposoby są przede wszystkim odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Wybór konkretnej metody nie jest zależny od sposobu realizacji prac ziemnych. W tym przypadku nie ma znaczenia czy wykop będzie zrobiony łopatą czy za pomocą koparki. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie zmienić położenia ław czy kołków podczas wykonywania prac.

Wyznaczenie punktów charakterystycznych

Wspólną cechą obu metod jest wyznaczanie punktów charakterystycznych, którymi są osie lub zewnętrzne narożniki budynku. Geodeta uzależnia liczbę punktów od kształtu fundamentów. Im bardziej skomplikowany kształt, tym więcej punktów zaznaczonych palikami geodezyjnymi. Ich liczba może wynieść nawet 6-10. Na podstawie wyznaczonych punktów kierownik budowy musi określić położenie fundamentów.

Opis metod

Metoda ław drutowych jest uważana za najbardziej dokładną. Służy ona do wytyczenia krawędzi budynku lub osi fundamentów. Ławy drutowe mają postać linek rozpiętych między deskami. Deski są przybite do zakotwiczonych w gruncie palików. Deski powinny znajdować się na tym samym poziomie co pozwala na weryfikację prawidłowej głębokości wykopu. Ustalenie wysokości ław jest zadaniem kierownika budowy. Muszą być umieszczone w takiej odległości od planowanych wykopów, która nie utrudni prowadzenia prac.

Drugim z omawianych sposobów jest metoda z kołkami. Jej zaletą jest o 30% niższa cena. Opiera się ona na wbiciu kołków w narożnikach zewnętrznych domu albo punktach przecięcia głównych osi budynku. W tym przypadku wysokość kołków nie ma znaczenia. Wszystkie pomiary geodezyjne dotyczące lokalizacji punktów (kołków) muszą być zapisane w dokumentacji. Po zapisaniu, kołki są usuwane poza obszar planowanego wykopu. Podczas ich przesuwania trzeba poruszać się po linii, która stanowi przedłużenie połączenia dwóch głównych punktów.

Oferta sklepu geodezyjnego

Do prac geodezyjnych z zakresu wytyczania fundamentów warto zatrudnić doświadczonego specjalistę. Takiego który korzysta z najlepszego sprzętu i akcesoriów. Te z kolei produkuje i sprzedaje PHU Paweł Mokrosiński działająca w Brąszewicach koło Sieradza w województwie łódzkim. Firma istnieje od 1996 roku, ma zatem ogromne doświadczenie. Poza palikami geodezyjnymi oferuje:

  • graniczniki betonowe,

  • podcentry i poligony betonowe,

  • słupki oddziałowe,

  • bolce metalowe.

Do dyspozycji klientów są też wysokiej jakości słupki na znaczenie pasa drogowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz