Artykuł sponsorowany

Intercyza – dlaczego warto i jak to zrobić?

Intercyza – dlaczego warto i jak to zrobić?
W polskim systemie prawnym dwie osoby zawierające małżeństwo połączone są także ustawową wspólnotą majątkową. Aby ustanowić rozdzielność majątkową i lepiej chronić swoje interesy osobiste koniecznie jest podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej, czyli intercyzy. Jest to dokument, który reguluje prawa i obowiązki majątkowe każdego z małżonków, a aby był ważny, musi być zawarty w formie aktu notarialnego.

Intercyza – czym jest i jak ją zawrzeć?

Intercyza może być podpisana zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak też para może zdecydować się na jej sporządzenie już w trakcie trwania małżeństwa. Najważniejsze, aby był to dokument sporządzony przez notariusza oraz podpisany przez oboje małżonków. Tylko taka forma intercyzy gwarantuje bowiem jej ważność.

Na podstawie intercyzy możliwe jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej, ale nie ogranicza się ona tylko do tego. Możliwe jest bowiem także rozszerzenie lub ograniczenie praw majątkowych małżonków w stosunku do obowiązującej wspólności ustawowej. Najczęściej spotykaną formą intercyzy jest jednak wprowadzenie pełnej rozdzielności majątkowej, która to formuła gwarantuje obojgu małżonkom zachowanie pełnego majątku osobistego a w razie zadłużenia jednego z nich zwiększa ochronę drugiego przed wierzycielami. Należy jednak podkreślić, że małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską tylko wtedy, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Dlatego też należałoby informować np. kontrahentów czy banki o wprowadzeniu w małżeństwie rozdzielności majątkowej, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą najlepiej byłoby wpisać informację o tym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dlaczego warto podpisać intercyzę?

Podstawowym zadaniem intercyzy wprowadzającej rozdzielność majątkową jest przede wszystkim ochrona majątku każdej ze stron umowy. Najprościej rzecz ujmując, wszystko to, co małżonek kupi już po zawarciu umowy, będzie wchodziło w skład jego majątku osobistego, a w razie rozstania, nie będzie przedmiotem podziału. W sytuacji ustanowienia pełnej rozdzielności majątkowej, majątek wspólny małżonków w zasadzie nie istnieje, a każde z nich posiada tylko swój majątek osobisty, którym samodzielnie rozporządza.

Rozdzielność majątkowa stanowi także zabezpieczenie na wypadek zadłużenia jednego z partnerów. Długi nie wchodzą bowiem do „majątku wspólnego”, a dotyczą jedynie osoby, która je nabyła. W takim wypadku nie ma więc ryzyka, że druga strona będzie zmuszona spłacać zobowiązania finansowe swojego męża/żony. Intercyza taka stanowi także zabezpieczenie interesów finansowych każdej ze stron. W wypadku rozwodu nie ma konieczności podziału pieniędzy lub innych dóbr, które zostały nabyte już w czasie trwania związku małżeńskiego. Intercyza jest więc skutecznym narzędziem prawnym, które pozwala nam skutecznie chronić swój majątek i interesy finansowe, warto więc rozważyć jej podpisanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz