Materiał Partnera

Jak założyć firmę delegująca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Jak założyć firmę delegująca opiekunki osób starszych w Niemczech?
Do pracy w Niemczech zachęcają nas przede wszystkim o wiele wyższe zarobki. Z racji tego, że u naszych sąsiadów wciąż brakuje opiekunek osób starszych, agencja pracy tymczasowej może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. W jaki sposób możesz ją założyć, aby powstała w sposób całkowicie legalny i bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pracowników?

Formalności i kwestie prawne

Agencje pracy tymczasowej działają na zasadzie delegowania pracowników do wykonywania pracy na rzecz osób trzecich. W przypadku delegacji transgranicznych Unia Europejska umożliwia dość swobodny przepływ sił roboczych. Zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę państwa sąsiadujące, takie jak Niemcy. Na rynek niemiecki warto uderzać nie tylko ze względu na wysokie stawki, ale też stosunkowo łatwy i tani dojazd. Działanie agencji pracy tymczasowej jest szczegółowo regulowane przez prawo, dlatego prócz formalności koniecznych w przypadku prowadzenia każdej działalności, konieczne będzie stworzenie korzystnych warunków do zatrudniania ludzi.

Żeby otworzyć agencję przynoszącą zyski, musisz przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób:

 • pozyskiwać i rekrutować rzetelnych pracowników;
 • poszukiwać miejsca pracy w Niemczech lub – jeśli chcesz poszerzyć zakres działalności – również innych krajach Unii Europejskiej;
 • sporządzać właściwą dokumentację i raporty;
 • odprowadzać stosowne podatki i składki;
 • przygotowywać umowy;
 • zapewnić dojazdy, zakwaterowanie, wyżywienie oraz tłumaczenie dokumentów.

Należy pamiętać, że agencja pracy tymczasowej nie tylko ma za zadanie oddelegować pracownika w dane miejsce pracy, ale również stanowi dla niego wsparcie w trakcie wykonywania powierzonych mu czynności. Przydatna będzie znajomość języka niemieckiego i angielskiego oraz umiejętności przywódcze i coachingowe.

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa

Rozpoczynając własną działalność w zakresie agencji pracy tymczasowej, ciąży na nas duża odpowiedzialność nie tylko za dokumentację związaną z prowadzeniem firmy, ale również za pracowników, których wysyłamy do Niemiec. Żeby zapewnić bezpieczeństwo, warto skorzystać z profesjonalnego konsultingu. Kancelaria R&K od ponad 5 lat zajmuje się budowaniem od podstaw działalności polegających na delegowaniu transgranicznym pracowników.

W zakres usług firm doradczych wchodzi zazwyczaj:

 • pomoc w wyborze najkorzystniejszej formy prawnej;
 • dobór umów korzystnych dla pracowników i pracodawcy;
 • szkolenia w zakresie właściwej rekrutacji opiekunów i opiekunek osób starszych;
 • dostosowanie składek ubezpieczeniowych do potrzeb pracowników;
 • pomoc w kompletowaniu dokumentacji niezbędnej podczas prowadzenia firmy.

Korzystając z pomocy zewnętrznej firmy, masz pewność, że nie popełnisz ewentualnych błędów już na samym początku tworzenia agencji pracy tymczasowej. Będzie to również dobre zabezpieczenie dla Twoich pracowników – a co za tym idzie – jako pracodawca zyskasz większe zaufanie.

Opracowanie:
Złotów, Norwida 4
tel. 884 797 430
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz