Artykuł sponsorowany

Radca Prawny Magdalena Adamczewska potwierdza fakty i obala mity w zakresie prawa leśnego

Radca Prawny Magdalena Adamczewska potwierdza fakty i obala mity w zakresie prawa leśnego

Czy w lesie wolno rozpalić ognisko? Po których drogach leśnych można podróżować? Czy rozbicie namiotu w lesie jest dozwolone? Znasz odpowiedzi na te pytania? Sprawdź, czy pokrywają się z opiniami specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej w Szamotułach, oferującej kompleksową obsługę prawną lasów państwowych, w tym również w zakresie prowadzenia gospodarki łowieckiej oraz negocjacji w sprawach cywilnych i administracyjnych.

Rozpalenie ogniska w lesie jest legalne, jeśli zadba się o bezpieczeństwo – tak i nie

Oczywiście, bezpieczeństwo powinno być stawiane na pierwszym miejscu, niezależnie od okoliczności. I jeśli organizatorzy spotkania nie są w stanie go zapewnić, nie powinni w ogóle rozniecać ognia. W świetle prawa rozpalenie ogniska na terenie lasu oraz w okolicy 100 metrów od jego granicy, poza miejscami, które zostały w tym celu specjalnie wyznaczone przez zarządcę, jest natomiast zabronione. Można natomiast wystąpić do nadleśnictwa z prośbą o wydanie czasowego pozwolenia na urządzenie ogniska. Jeżeli zostanie ona rozpatrzona pozytywnie, zarządca lasu wskaże konkretne miejsce, w którym takie spotkanie będzie się mogło odbyć.

Prawo stanowi, że za urządzenie ogniska w miejscu, które nie zostało w tym celu wyznaczone, grozi mandat w wysokości 500 zł.

– przypomina radca prawny Magdalena Adamczewska, której kancelaria oferuje między innymi wsparcie prawne w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej, a także negocjacje w sprawach administracyjnych.

Podróżować można po wszystkich drogach leśnych – nie

Przemieszczanie się po lesie pojazdami mechanicznymi jest dozwolone wyłącznie w zakresie dróg publicznych. Mówi o tym ustawa o lasach z 1991 roku. Jazda drogami niepublicznymi jest zatem nielegalna – chyba że otrzyma się na nią specjalne pozwolenie od administratora, czyli nadleśniczego w przypadku lasu państwowego lub prywatnego właściciela danego terenu leśnego. Jak odróżnić drogę publiczną od niepublicznej? Zazwyczaj trakty wyłączone z ruchu są odgrodzone charakterystycznymi, biało-zielonymi szlabanami.

Warto również obserwować drogowskazy, chociażby te, które informują o odległości do kolejnej miejscowości czy obecności dzikich zwierząt. Jeżeli znaków drogowych nie widać, najprawdopodobniej ma się do czynienia z drogą niepubliczną.

– radzi Magdalena Adamczewska, radca prawny z kancelarii zajmującej się obsługą prawną spraw leśnych, a także jednostek samorządu terytorialnego. Do zakresu świadczonych usług zalicza się ponadto prowadzenie negocjacji w sprawach cywilnych i administracyjnych.

W lesie nie można na dziko rozbić namiotu – tak

Biwakować jak najbardziej można, ale wyłącznie w tych miejscach, które w tym celu wyznaczyło nadleśnictwo – nawet jeśli chodzi o wydarzenia takie jak survival czy bushcraft. Samowolne rozbicie namiotu w innym miejscu jest surowo zabronione. Na terenie każdego z 429 nadleśnictw znajdujących się na terenie Polski, zostały wyznaczone specjalne obszary, na których można legalnie rozłożyć namiot, nie naruszając tym samym ustawy o lasach.

W przypadku, kiedy dana osoba biwakuje na terenie, który nie został przeznaczony do tego celu, zostanie poproszona przez leśniczego o opuszczenie lasu. Jeśli tego nie zrobi, zgodnie z art. 157 Kodeksu wykroczeń, zostanie ukarana grzywną w wysokości do 500 zł. Może również otrzymać naganę.

– informuje radca prawny Magdalena Adamczewska.

Opracowanie:
Szamotuły, Powstańców Wielkopolskich 46
tel. 605 062 001
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz