Artykuł sponsorowany

Kiedy można wystąpić o odszkodowanie za wypadek samochodowy? Kancelaria Adwokacka Mateusz Rypina

Kiedy można wystąpić o odszkodowanie za wypadek samochodowy? Kancelaria Adwokacka Mateusz Rypina

Wypadki samochodowe są niestety częstym zjawiskiem na polskich drogach. Wiele osób doświadcza ich skutków, zarówno tych fizycznych, jak i materialnych. W takich sytuacjach warto wiedzieć, kiedy i jak można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek samochodowy. W artykule tym postaramy się przybliżyć te kwestie, aby każdy poszkodowany mógł właściwie dochodzić swoich praw.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że o odszkodowanie za wypadek samochodowy może ubiegać się osoba poszkodowana, czyli kierowca, pasażer lub pieszy uczestniczący w zdarzeniu drogowym. Odszkodowanie przysługuje również rodzinie osoby, która zmarła w wyniku wypadku.

W przypadku gdy sprawcą wypadku jest inny uczestnik ruchu drogowego, poszkodowany może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli jednak sprawca nie był ubezpieczony lub uciekł z miejsca zdarzenia, możliwe jest wystąpienie z roszczeniem do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Warto również pamiętać, że odszkodowanie komunikacyjne przysługuje nie tylko za szkody materialne, takie jak uszkodzenie pojazdu, ale także za doznane obrażenia ciała. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowany może również ubiegać się o rentę.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia roszczeń o odszkodowanie?

Aby ubiegać się o odszkodowanie za wypadek samochodowy, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację. Przede wszystkim konieczne jest zgłoszenie zdarzenia drogowego na policji lub innym uprawnionym organie. Ważne jest posiadanie kopii protokołu z miejsca zdarzenia oraz wszelkich innych dokumentów sporządzonych przez policję.

Kolejnym istotnym dokumentem jest orzeczenie lekarskie potwierdzające obrażenia ciała oraz ich związek z wypadkiem. W przypadku długotrwałego leczenia warto posiadać również dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu leczenia oraz ewentualnych powikłań.

W celu udokumentowania szkód materialnych, takich jak uszkodzenie pojazdu, warto sporządzić zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz zgromadzić faktury i rachunki potwierdzające poniesione koszty naprawy. W przypadku utraty dochodów należy przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość zarobków przed wypadkiem oraz ewentualne zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów możemy wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Jeśli mamy wątpliwości co do postępowania, porady prawnej w Białymstoku udzieli Kancelaria Adwokacka Mateusz Rypina. Adwokat pomoże prawidłowo przygotować wniosek oraz udzieli wsparcia w trakcie postępowania odszkodowawczego.

Opracowanie:
Białystok, Skłodowskiej-Curie 3 lok. 16C
tel. 606 944 555
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz