Gdzie wybrać się w weekend z dzieckiem w pobliżu Warszawy?

Gdzie wybrać się w weekend z dzieckiem w pobliżu Warszawy?

W letni ciepły weekend warto wybrać się w ciekawe miejsce z dziećmi, żeby przyjemnie spędzić czas, oderwać się od miejskiego zgiełku i pozwolić dzieciakom bawić się do woli. Jest kilka miejsc, które warto odwiedzić. To są nasze rekomendacje, które pomogą Ci zaplanować wolny czas z rodziną. Poświęć chwilę na lekturę, a na pewno znajdziesz coś, co idealnie wpisuje się w Twoje potrzeby i gusta Twoich milusińskich.

Park Kultury w Powsinie

Znajduje się na południowych krańcach Warszawy i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez rodziny. Jeśli lubicie jeździć na rowerze, to z Ursynowa można tutaj dojechać przez Las Kabacki. Na pewno będzie to niezapomniana wycieczka dla Waszych pociech.

W parku jest kilkanaście boisk sportowych m.in. do siatkówki plażowej, koszykówki czy piłki nożnej. Można tutaj pograć w tenisa zarówno ziemnego, jak i stołowego. Jest ścianka wspinaczkowa, grzybek szachowy, stoliki do brydża, skocznia w dal, drążki do podciągania.  Znajdziemy tutaj również siłownię plenerową. Dla spragnionych są również liczne bary i kawiarnie, w których można kupić lody, przekąski czy zimne napoje.

Powsin

Powsin siłownia

Powsin fontanna

Osoby, które chcą po prostu odpocząć, znajdą w parku drewniane leżaki, a mamy z niemowlętami bez skrępowania mogą je przewinąć lub nakarmić w przygotowanej w tym celu Emo strefie.

Powsin emostrefa

W upalne dni można skorzystać z odkrytego basenu. Basen jest czynny od początku czerwca do końca sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00. Ma on wymiary 25 m x 12,5 m, głębokość od 1 m do 1,90 m. Obok znajduje się brodzik dla najmłodszych o wymiarach 16,5 m i 8,7 m. Na basenie jest zaplecze sanitarne z prysznicami i toaletami oraz szatnia damska i męska. W okolicach basenu jest teren zieleni, na którym można się opalać.

Na uwagę najmłodszych na pewno zasługuje nowy plac zabaw z trampolinami, huśtawkami, piaskownicą, torem przeszkód, elementami do wspinania, strefą instrumentów czy ulubionym przez dzieciaki zjazdem linowym Tarzanem. Na tym placu zabaw nie można się nudzić.

Powsin kolorowy plac zabaw

Powsin plac zabaw dla młodszych

Powsin plac zabaw

Powsin drążki

Powsin tarzan

Powsin zjeżdżalnia

Powsin bujawki

Powsin instrumenty

Na terenie Parku Kultury działa park linowy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dostępne są cztery trasy wspinaczkowe, które mają zróżnicowany stopień trudności, dwa dla dzieci i dwa dla młodzieży i dorosłych.

W głębi parku usytuowany jest pawilon, w którym mieszczą się: siłownie i kręgielnia, sala bilardowa, sauna, solarium na parterze oraz sala restauracyjna i letni taras na piętrze. Przed pawilonem, od strony ul. Maślaków, rośnie ponad 260-letni dąb szypułkowy „Hetman”, który jest pomnikiem przyrody.

Stronę Parku Kultury w Powsinie znajdziesz tutaj.

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Będąc w Parku Kultury w Powsinie, zachęcamy do odwiedzenia pobliskiego, oddalonego około 800 m Ogrodu Botanicznego. Jeśli twoje dziecko interesuje się przyrodą, to jest miejsce dla niego.

Na kilkunastu hektarach (około 30 hektarów jest udostępnione dla zwiedzających) rośnie bogata kolekcja drzew, krzewów oraz roślin użytkowych i ozdobnych. Jest to około 8600 gatunków roślin pogrupowanych tematycznie na 5 działów: arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Idealną porą na odwiedziny jest wiosna. Jest to czas, kiedy kwitną azalie i magnolie, przez co ogród prezentuje się przepięknie.

Magnolia

W szklarniach ogrodu można podziwiać rośliny egzotyczne pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. Kolekcja podzielona jest na 5 części o różnych wymaganiach klimatycznych. Można tam zobaczyć wiele sukulentów, roślin cytrusowych, paproci czy storczyków.

Do ogrodu można wejść od strony Lasu Kabackiego, Parku Kultury w Powsinie, a także od strony ulicy Prawdziwka. Bezpośrednio przy ogrodzie jest przystanek autobusowy. Dla osób zmotoryzowanych jest dostępny parking oraz stoiska dla rowerzystów.

Zanim wybierzecie się do Ogrodu Botanicznego, sprawdźcie ceny biletów.

Park Bajka w Błoniu

Niespełna kilka kilometrów od Warszawy, w Błoniu, znajdziemy idealne miejsce dla dzieci na upalne dni. To Park Bajka. Park jest ogromnym placem zabaw podzielonym tematycznie, zachwycającym wieloma kolorami. Tuż przy wejściu, na terenie trawiastym mamy 3 gigantyczne leżaki, które zachęcają do odpoczynku nie tylko dzieci. W budynku obok można wypożyczyć standardowy leżak i zasiąść z książką lub opalać się w słoneczne dni.

Park Bajka_leżaki

Najbardziej atrakcyjną częścią parku jest jego wodna część ze strefą fontann. Znajdziemy tam płytką rzeczkę, w której dzieciaki mogą się pluskać do woli. Trzy strefy fontann umożliwiają nieustanną zabawę w upalne dni. Całość powoduje, że dzieciaki mają mnóstwo radości, a rodzice mogą obserwować swoje pociechy z okolicznych ławek. Wodna część parku znajduje się w części mocno nasłonecznionej, dlatego wybierając się do Błonia, warto pamiętać o nakryciu głowy oraz dla bezpieczeństwa dzieci – gumowych klapkach/butach, aby mogły one bezpiecznie bawić się w wodnej strefie.

Park Bajka wodny plac zabaw

Park Bajka fontanna

Park Bajka_fontanny

Nieopodal fontann znajduje się siłownia plenerowa. Na spragnionych gier czekają obok stoły do tenisa stołowego oraz piłkarzyki. W głębi parku natkniemy się na plac zabaw dla młodszych dzieci. Są tam huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki do wspinania oraz zjazd linowy Tarzan. Wszystkie elementy parku są kolorowe i nowe, co daje jeszcze większą przyjemność z zabawy.

Park Bajka_siłownia

Park Bajka_stoły do pingponga

Park Bajka_piłkarzyki

Park Bajka_plac zabaw dla najmłodszych

Dla starszych dzieci jest strefa z małpim gajem. Liny, pajęczyny i dwie gigantyczne zjeżdżalnie, do których trzeba dotrzeć, przedzierając się przez część wspinaczkową, będą wspaniałym wyzwaniem dla dzieci uwielbiających aktywność fizyczną.

Park Bajka Małpi Gaj

Park Bajka liny

W parku znajduje się również strefa instrumentów. Można tam pograć na bębnach lub cymbałach. Obok tej strefy znajduje się kraina „w krzywym zwierciadle”, czyli kraina luster. Dziwnym minom i wygibasom nie ma tutaj końca. 

Park Bajka_strefa instrumentów

Park Bajka bębny

Park Bajka_lustra

Kiedy znudzi wam się ta część parku, można przejść do strefy gigantycznych kul z patyków, które są świetnymi kryjówkami chroniącymi przed słońcem. Dzieciaki mogą przez chwile poczuć się jak na bezludnej wyspie.

Park Bajka Kule

Wybierając się w to miejsce, nie zapomnijcie zabrać ze sobą koca. Jest tam dużo terenów trawiastych, gdzie można rozłożyć się i odpoczywać, obserwując zabawę naszych pociech.

Obok Parku Bajka znajduje się skatepark, gdzie dzieciaki mogą trenować akrobacje na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach.  Na miejscu jest bezpłatna toaleta, a tuż obok duży parking dla przyjezdnych.

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Z Warszawy warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do zamku w Czersku, to około 45 km od centrum. Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku został wzniesiony na przełomie XIV-XV wieku. Jest to budowla typowo gotycka, wybudowana przez księcia Janusza I Starszego.  Przez pewien czas zamek należał do królowej Bony. Dziś zamek to dobrze zachowane ruiny z grubymi murami, gankami strażniczymi oraz basztami. Zachowała się większość jego murów oraz trzy wieże, z których roztaczają się piękne widoki na ogrody i łąki oraz starorzecze, które jest pozostałością po nurcie rzeki Wisły.

Zamek w Czersku

W letnie weekendy, od maja do końca września na zamku można spotkać rekonstruktorów przebranych za damy, dworki, rycerzy i służbę, którzy zajmują się odtwarzaniem i popularyzacją kultury. Możemy zobaczyć w ich wykonaniu pokazy walk, strzelanie z łuku, średniowieczne tańce, uczty, rozrywki dworskie. Dla dzieci poznanie, jak dawniej ludzie żyli, bawili się i walczyli, może być niezapomnianą przygodą.

Zachęcamy do skorzystania z Gry zamkowej oraz Questu, które zostały przygotowane z myślą o rodzinach z dziećmi oraz osobach, które preferują zwiedzanie bez przewodnika. Ze specjalnej gry można odczytać wskazówki, które prowadzą zwiedzających po zamku, przybliżając im historyczne postaci, które przebywały niegdyś na zamku. Quest jest zabawą terenową, która prowadzi po śladach średniowiecznego Czerska, dzięki czemu zwiedzający mogą wędrować śladami, którymi chodzili jego dawni mieszkańcy.

Na zamku organizowane są również plenery malarskie w niedzielne przedpołudnia. Dzieci mają okazję w historycznych okolicznościach i wśród pięknej przyrody odkryć w sobie artystyczną duszę.

Rodzinny weekend w pobliżu Warszawy nie wymaga dużych przygotowań. Jest wiele miejsc, które możemy odwiedzić w letnie dni, a jednocześnie spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu. Takie dni na pewno będą niezapomnianym czasem dla nas i naszych dzieci.

Opracowanie:
Elżbieta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz