Prezent dla dziecka – puzzle 3D

Prezent dla dziecka – puzzle 3D

Dzieci uwielbiają układanki i chętnie sięgają po tego typu zabawki. Nic dziwnego, gwarantują one najmłodszym dużo frajdy, pobudzają zdolność logicznego myślenia, spostrzegawczość oraz zdolności manualne. Popularnym wyborem wśród układanek są puzzle. Kochają je i mali, i duzi, bo układanie wciąga, a coraz większa liczba elementów jest zawsze dobrą motywacją do angażującej zabawy. Tymczasem na rynku pojawiły się jeszcze puzzle 3D. Czy to dobry pomysł na prezent?

Puzzle 3d – czyli jakie?

Czym w ogóle są puzzle 3D i czy choć trochę przypominają te tradycyjne? Są to tzw. puzzle przestrzenne, a więc dające możliwość budowania w trójwymiarze. Nie przypominają więc tradycyjnych puzzli, które w zamyśle układa się na powierzchni płaskiej, a przedstawiają jedynie obrazek. Puzzle 3D pozwalają na konstrukcję postaci, figur zwierząt, brył budynków, sylwetek pojazdów, elementów krajobrazu, fragmentów konkretnego miasta itp. Cechuje je duże odwzorowanie szczegółów, konieczność logicznego wnioskowania w trakcie zabawy, wymagają też od uczestnika dużej cierpliwości, spostrzegawczości, sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej. W ofercie sklepów zabawkowych lub hurtowni zabawek znajdziemy puzzle wykonane z grubej tektury, tektury laminowanej, puzzle 3D drewniane, wykonane z plastiku czy piankowe. Do ich łączenia nie potrzeba kleju, a składa się je dzięki precyzyjnie wyciętym w elementach zakładkom.

Puzzle 3D dla dzieci – jak wybierać?

Kupno dziecku puzzli 3D otwiera w jego życiu nowy etap, można by nawet rzec, że nadaje mu nowego wymiaru! Jako, że zabawki tego typu wymagają już rozwinięcia niektórych umiejętności i nieco większej zręczności, to puzzle 3D nie będą odpowiednie dla najmłodszych dzieci. Jednak już od około trzeciego roku życia możemy naszych podopiecznych zacząć wdrażać w zabawę puzzlami przestrzennymi. Warunkiem powinno być tu poznanie zasad układania tradycyjnych puzzli i obserwacja, że pociecha naprawdę lubi się nimi bawić. Na początek zaoferujmy dziecku kilkunastoelementowe układanki w formie figur zwierząt i ludzi, brył budynków lub pojazdów. Warto pamiętać, by poziom trudności złożenia układanki nie był jeszcze na tym etapie rozwoju dziecka zbyt wysoki, nie zniechęcimy go dzięki temu do zabawy. Z czasem oferujmy bardziej już skomplikowane konstrukcje, na przykład pomniki, znane budowle, zaawansowane modele zwierząt, statków, samolotów etc.

Puzzle 3D – także dla nastolatków i dorosłych!

Zabawa puzzlami 3D jest na tyle angażująca, że z pewnością pokochają ją nie tylko dzieci, ale też młodsze nastolatki czy… bawiący się z nimi dorośli. Na co zwracać uwagę wybierając układanki właśnie dla tej grupy? Powinny to być puzzle nietuzinkowe, chętnie z dużą ilością elementów (np. 1000) i o wysokim stopniu zaawansowania, odzwierciedlające na przykład ikoniczne budynki i obiekty sportowe (niektóre mogą mieć nawet własne oświetlenie LED), znane statki i okręty, modele samochodów czy samolotów. Coś, co zarówno nastolatek, jak i dorosły mógłby postawić na półce w formie modelu do ekspozycji. Co ciekawe, wielu producentów zabawek tego typu oferuje puzzle 3D w kilku wersjach wiekowych – o różnym stopniu skomplikowania. Można więc zachęcić młodsze dziecko do zabawy układanką składając samodzielnie identyczną, tylko w wersji dla dorosłych.

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz