Artykuł sponsorowany

Etapy organizacji pogrzebu

Etapy organizacji pogrzebu

Próba zorganizowania pogrzebu po śmierci bliskiej osoby może być jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi kiedykolwiek się spotkasz. Większość ludzi nie ma doświadczenia w planowaniu pogrzebu i nie wie jak się za to zabrać, a jednak ktoś musi. Ten przewodnik pomoże ci w prosty sposób zaplanować każdy aspekt pogrzebu od początku do końca.

 

Jakie są formalności pogrzebowe?

Po śmierci członka rodziny lekarz rodzinny, lekarz pogotowia lub lekarz w szpitalu (w zależności od miejsca, w którym nastąpił zgon) wystawi kartę zgonu. Jest to niezbędny dokument, z którym należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Należy przygotować kartę zgonu, wniosek o wydanie odpisu aktu zgonu i dowód osobisty. Urząd Stanu Cywilnego wystawi akt zgonu będący podstawą wypłacenia zasiłku pogrzebowego oraz pochówku. Czas, w którym należy powiadomić USC o śmierci bliskiej osoby, to 3 dni. W sytuacji, gdy śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej są to jedynie 24 godziny. Zazwyczaj kolejną ważną formalnością jest wybór odpowiedniego domu pogrzebowego, na który można scedować organizację pochówku.

 

Organizacja pogrzebu w 9 krokach

Organizacja pochówku zmarłego to przede wszystkim szereg decyzji, które należy podjąć. Pierwszą jest czy zamierzamy organizować pogrzeb samodzielnie czy też zdać się na wiedzę i doświadczenie przedstawicieli wybranego zakładu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy o szerokim zakresie usług zadba o całokształt uroczystości począwszy od transportu ciała zmarłego do chłodni, na opublikowaniu nekrologów w prasie i Internecie kończąc – mówi specjalista z Domu Pogrzebowego Hermes w Warszawie.

O co należy zadbać planując pogrzeb? Oto lista czynności i decyzji :

  • Należy zadbać o transport ciała zmarłego z domu do chłodni, jeżeli pogrzeb miałby nastąpić
     w czasie dłuższym niż 72 godziny od zgonu,
  • Należy podjąć decyzję czy decydujemy się na pochówek tradycyjny czy kremację.
  • Należy wybrać odpowiednią trumnę, ubranie do trumny i wieńce, które mogą być z żywych lub sztucznych kwiatów z wybranym napisem pożegnalnym. Trumna i wieńce mogą być jednymi z najpoważniejszych wydatków związanych z organizacja pogrzebu,
  • Ustalić w wybranym kościele datę pochówku i formalności związane z miejscem pochówku na cmentarzu,
  • Powiadomić żałobników,
  • Powiesić w widocznych miejscach nekrologi (przy domu, w którym mieszkała zmarła osoba, na słupach informacyjnych, przy kościele), można również opublikować nekrologi w prasie
     i Internecie,
  • Zadbać o transport trumny i  żałobników na cmentarz,
  • Wybrać restaurację na stypę,
  • Należy wypełnić formalności związane z otrzymaniem zasiłku pogrzebowego z ZUSu.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz