Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje związane z organizacją pogrzebu

Najważniejsze informacje związane z organizacją pogrzebu

Śmierć najbliższej osoby to zawsze trudny moment dla rodziny. Dodatkowym obciążeniem emocjonalnym jest organizacja pogrzebu, która wiąże się z wieloma formalnościami. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Jakie dokumenty powinniśmy posiadać? Gdzie zgłosić się w celu organizacji ceremonii pogrzebowej? Zapoznaj się z artykułem, by dowiedzieć się, jak zorganizować godny pochówek zmarłej osobie.

Najważniejsze dokumenty

Karta zgonu

Pierwszym dokumentem, który powinniśmy uzyskać, jest karta zgonu. W przypadku, gdy zgon nastąpił w domu lub w innych okolicznościach, należy zawiadomić pogotowie ratunkowe. Protokół zgonu wypisuje lekarz lub osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, lekarz prowadzący wystawia kartę zgonu. Karta ta będzie również potrzebna przy zgłoszeniu się do zakładu pogrzebowego w celu organizacji ceremonii. Jedynie ten dokument uprawnia zakład pogrzebowy do planowania uroczystości.

Akt zgonu

Kolejnym dokumentem jest akt zgonu. Śmierć bliskiej osoby należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od tragicznego wydarzenia. Odstępstwem od tej reguły jest wystąpienie u zmarłego choroby zakaźnej. W takiej sytuacji o śmierci należy poinformować urząd do 24 godzin od śmierci. Należy pamiętać, że zgon zgłaszamy w miejscu, w którym on nastąpił, nie zaś w miejscu zameldowania. Do zgłoszenia śmierci w Urzędzie Stanu Cywilnego potrzebne są: karta zgonu, dowód osobisty zmarłej osoby oraz dokument tożsamości osoby zgłaszającej zgon.

Zadania zakładu pogrzebowego

Po otrzymaniu od lekarza karty zgonu następnym krokiem powinien być kontakt z godnym zaufania zakładem pogrzebowym. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, tacy jak pracownicy Zakładu Pogrzebowego Jana Łątki z Koronowa, z należytym szacunkiem pomogą w przeprowadzeniu rodziny przez trudny czas przygotowań do pogrzebu. W pierwszej kolejności zakład zajmie się przewozem ciała do kostnicy odpowiednio przygotowanym do tego pojazdem. Po ustaleniu terminu pogrzebu i miejsca pochówku, wybraniu trumny bądź urny, zorganizuje też całą ceremonię kompleksowo wraz z oprawą muzyczną oraz przygotowaniem wiązanki pogrzebowej. Ważne jest, by poinformować o rodzaju obrządku, w którym chcielibyśmy, by odbył się pogrzeb. Zakłady pogrzebowe mają w swoim zakresie także przygotowanie ciała do uroczystości lub zapewnienie kremacji zwłok.

Zasiłek pogrzebowy

Bliscy, którzy pokryli koszty pogrzebu, mogą ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Obecnie wynosi on 4000 zł.  W załatwieniu tego typu formalności może również pomóc zakład pogrzebowy. Jest to cenna pomoc w tym trudnym dla rodziny czasie. Wszystkie usługi świadczone przez dobry zakład pogrzebowy są po to, by zapewnić rodzinie możliwość spokojnego pożegnania się ze zmarłym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz