Artykuł sponsorowany

Tablice nagrobkowe – przegląd propozycji

Tablice nagrobkowe – przegląd propozycji

Tablica nagrobkowa informuje, kto został pochowany w danym miejscu. Jednak jest również dowodem pamięci osób bliskich, które na tablicy umieszczają nie tylko imię nazwisko, datę urodzin oraz śmierci, ale także symbole, napisy lub zdjęcie. A ponieważ tablice nagrobkowe wykonuje się z kamienia, któremu można nadać dowolny kształt, tablica może mieć standardowy lub bardziej oryginalny wygląd. Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

 

Klasyczne tablice nagrobkowe

Uzupełnieniem prostego nagrobka może być równie klasyczna tablica nagrobna, wykonana z tego samego rodzaju materiału co reszta pomnika. W zależności od tego, czy jest to nagrobek pojedynczy, czy podwójny, bliscy osoby zmarłej mogą zdecydować się na jedną tablicę obejmującą cały nagrobek lub dwie obok siebie. Jeśli ma być to grób rodzinny, a w przyszłości planowane są inne pochówki w tym miejscu, warto zdecydować się na większą tablicę lub na dwie pojedyncze – wówczas zostanie wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie danych kolejnych pochowanych tu osób.

Tradycyjne tablice nagrobne są zwykle prostokątne lub o zaokrąglonych kształtach. Zazwyczaj wykonuje się je w tym samym kolorze, co pomnik, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na ciemniejszy lub jaśniejszy odcień tego samego koloru. Szczególnie dobrze współgrają ze sobą jasnoszare i czarne odcienie granitu. Zdjęcia przykładowych realizacji znajdziemy m.in. w galerii zakładu kamieniarskiego Rutkowscy z Białegostoku.

 

Tablice nagrobkowe o oryginalnym wyglądzie

Granit, czyli materiał, z którego najczęściej wykonuje się nagrobki, jest stosunkowo łatwy w obróbce. Doświadczony kamieniarz potrafi stworzyć z granitu nawet najbardziej oryginalne kształty. Dlatego tablice nagrobkowe mogą przyjąć np. kształt otwartej księgi, serca lub inny, zaprojektowany zgodnie z oczekiwaniami klientów. Jednocześnie na granitowej tablicy można z łatwością wygrawerować element ozdobno-symboliczny, cytat lub umieścić rzeźbę – warto jednak pamiętać, zachować poszanowanie osoby zmarłej oraz wartości religijnych. Obok tablicy może znaleźć się krzyż, a na samej tablicy zdjęcie osoby zmarłej lub inny wizerunek.

Nietypowa tablica nagrobna może być wykonana z jednego kawałka kamienia lub tworzyć harmonijną całość z kilku różnych kolorów granitu. Może się na niej znaleźć dowolny symbol lub napis. Dzięki temu bliscy mogą postawić pomnik, który pozwoli na upamiętnienie osoby zmarłej tak, jak ją zapamiętali oraz z uwzględnieniem elementów dekoracyjnych i informacji, które mają dla nich szczególne znaczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz