Artykuł sponsorowany

Jak wybrać nagrobek?

Jak wybrać nagrobek?

Ze śmiercią bliskiej osoby musimy zmierzyć się przynajmniej kilka razy w ciągu swojego życia. Czasem osobiście będziemy musieli zająć się pochówkiem oraz innymi sprawami formalnymi. W takiej sytuacji przyjdzie nam podjąć się wielu odpowiedzialnych działań. Warto uzbroić się w stosowną wiedzę zawczasu, aby nie musieć podejmować pochopnej, przygniecionej żalem decyzji. Jedną z istotnych kwestii jest wybór nagrobka.

Rodzaje nagrobków

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest ciosem, na który trudno się przygotować. Niezależnie od tego, na ile uda się z nią pogodzić, trudno jest przejść nad stratą do porządku dziennego. Każdy pogrzeb przypomina nam, jak bardzo jesteśmy bezsilni. Niestety, często sytuacja wymaga od nas działania. Musimy otrząsnąć się z odrętwienia i załatwić wiele spraw formalnych. Jedną z nich jest wybór nagrobka. Chcemy mieć pewność, że będzie on przez lata niezmiennie znaczył miejsce pochówku, nie wymagając przy tym wielu prac konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj kilka cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim wybieramy rzetelny i profesjonalny zakład pogrzebowy, który zajmie się pochówkiem. W gronie tym szczególnie wyróżnia się Gołębski. Zakład usług pogrzebowo-kamieniarskich. Decydując się na jego usługi możemy mieć pewność, że zmarły zostanie pożegnany godnie i z należytym szacunkiem. Następnie przychodzi czas na wybór rodzaju nagrobka. Coraz rzadziej wykonuje się grobowce, a standardem są nagrobki w formie pomników osadzonych na mogile ziemnej. Mogą mieć rozmaite kształty i rozmiary. Oczywiście im większy stopień skomplikowania nagrobka, tym wyższa jego cena. Niezwykle istotna jest wielkość wykupionego na cmentarzu miejsca, która determinuje rozmiar pomnika.

Rodzaje materiałów na nagrobek

Materiał, z którego zostanie wykonany nagrobek, musi być na tyle trwały, by mógł służyć przez dziesięciolecia. Do wyboru mamy przeróżne materiały. Konglomeraty, lastriko, kamienie naturalne… Najczęściej sięgamy po te ostatnie, ponieważ mają największą trwałość i odporność, a także godny wygląd. Wbrew pozorom nie każdy kamień naturalny wystarczy na wieki, więc warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Na pewno trudno powiedzieć coś dobrego o marmurze – pod wpływem mrozu i wody ulega znacznej erozji i nagrobek marmurowy trzeba wymienić już po dziesięciu latach. Lepiej sprawdzi się granit, także w niestandardowym kolorze – czerwonym, zielonym lub brązowym. Istotna jest także kwestia fundamentów. Nagrobek jest zazwyczaj o wiele od nich trwalszy, więc to one decydują o tym, kiedy nadejdzie czas wymiany. Warto na to zwrócić uwagę przy omawianiu sprawy z przedstawicielem zakładu pogrzebowo‐kamieniarskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz