Artykuł sponsorowany

Eksperci z firmy Ekon potwierdzają fakty i obalają mity w zakresie utylizacji odpadów przemysłowych i usuwania śmieci

Eksperci z firmy Ekon potwierdzają fakty i obalają mity w zakresie utylizacji odpadów przemysłowych i usuwania śmieci

Na temat odbioru odpadów i ich utylizacji krąży wiele teorii. Po co przeprowadza się audyty środowiskowe? Czy elektroodpady można wyrzucić do śmieci? Co zrobić z gruzem? Wbrew pozorom poprawnych odpowiedzi może udzielić jedynie niewielki odsetek społeczeństwa. Z mitami na temat utylizacji odpadów postanowili rozprawić się eksperci z firmy Ekon w Skrzeszewie, oferującej recykling i usuwanie zanieczyszczeń, w tym odbiór odpadów poprodukcyjnych.

Audyt środowiskowy może uchronić przed sankcjami za nieprawidłową realizację obowiązku ochrony środowiska – prawda

Podczas audytu sprawdza się między innymi gospodarkę odpadami, a także weryfikuje otrzymane decyzje środowiskowe w zakresie posiadania zezwoleń na wytwarzanie lub przetwarzanie odpadów. W przypadku zauważenia nieprawidłowości specjaliści opracowują konkretne procedury, których wdrożenie przez firmę skutkuje częściowym lub całkowitym ograniczeniem szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Wszystkie jednostki prowadzące działalność przemysłową lub usługową podlegają obowiązkowi spełnienia określonych wymogów w zakresie ochrony środowiska. Audyt przeprowadza się w celu oceny, czy prawo to jest przestrzegane, a jeśli nie, co trzeba zrobić, aby to zmienić.

– informuje ekspert z firmy Ekon, zajmującej się między innymi odbiorem odpadów produkcyjnych oraz doradztwem w zakresie gospodarki odpadami.

Elektroodpady można wyrzucić do zwykłych śmieci – fałsz

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, do którego zaliczają się między innymi urządzenia oświetleniowe, audiowizualne, teleinformatyczne, telekomunikacyjne oraz sprzęt RTV i AGD, zawiera substancje trujące lub szkodliwe dla środowiska, dlatego nie wolno go wyrzucać wraz z innymi odpadami. Odbiór elektroodpadów należy zlecić firmie dysponującej pozwoleniem ADR, a ponadto numerem rejestracyjnym, upoważniającym do obracania elektrośmieciami. Wydaje go Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Usługi transportowe specjalistycznymi pojazdami, umożliwiającymi odbiór odpadów niebezpiecznych, świadczy firma Ekon ze Skrzeszewa.

Gruz i pozostałości budowlane zaliczają się do odpadów komunalnych – fałsz

Ziemia, kamienie, piasek, ceramika, tynki, tapety, okleiny, płyty kartonowo-gipsowe, potłuczona cegła, fragmenty pokryć dachowych oraz stolarka drzwiowa i okienna to pozostałości budowlane i rozbiórkowe, a te, zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 2021 roku o zmianie ustawy o odpadach, nie są już traktowane jako odpady zmieszane, ani komunalne. W związku z tym muszą zostać wywiezione oddzielnie. Wyrzucenie ich do zwykłych pojemników do segregacji skutkuje naliczeniem wysokiej grzywny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz