Materiał Partnera

Do czego służy chronograf w zegarku?

Do czego służy chronograf w zegarku?

Z funkcją chronografu najczęściej spotykamy się w kontekście zegarków męskich. Fachowa definicja tego rozwiązania mówi o takiej komplikacji mechanizmu zegarka, która umożliwia precyzyjny pomiar i odliczanie odstępów różnej długości czasu. Mówiąc najprościej, chronograf wbudowany w zegarek na rękę, to po prostu stoper. W przeciwieństwie do stoperów w telefonach komórkowych, chronometr w zegarku obsługujemy manualnie.

Zegarek z chronografem i jego możliwości

Chronograf jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych funkcji, w jakie wyposaża się zegarki na rękę. W swojej podstawowej wersji posiada jedną wskazówkę, która odmierza czas w sekundach od momentu uruchomienia do zatrzymania pomiaru. Zarówno rozpoczęcie, jak i zatrzymanie odliczania realizowane jest przez naciśnięcie przycisku umieszczonego z boku tarczy, tzw. pushera.

Bardziej zaawansowane chronografy mają dodatkowe wskazówki i nawet trzy małe tarcze, umieszczane na głównej tarczy zegarka. Mechanizmy, które umieszcza się w nowoczesnych zegarkach z chronografem, są zdolne dokonywać pomiarów o dokładności do 0,1 a nawet 0,01 sekundy – mówi specjalista z Classic Watch.

Zastosowanie chronografów

Zegarki z chronografem przydają się przede wszystkim trenerom i instruktorom sportów, w których istotne jest dokonywanie odcinkowych pomiarów czasu. Stoperów używa się przecież nie tylko na zawodach, ale także podczas treningów lekkoatletów, przede wszystkim sprinterów oraz kolarzy.

Chronograf w zegarku nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób profesjonalnie związanych ze sportem. Również amatorzy mogą skorzystać z posiadania takiego czasomierza, do kontrolowania swoich własnych wyników i postępów. Na rynku znajdziemy wiele dobrych jakościowo modeli z chronografami, przy czym niektóre z nich nadają się nawet do pływania.

Na szczególną uwagę niewątpliwie zasługuje propozycja z oferty Sector No Limits. Zwłaszcza w męskich kolekcjach tej włoskiej marki znajdziemy szeroki wybór stylowych, ale jednocześnie szalenie funkcjonalnych i wytrzymałych zegarków na rękę z chronografem.

Większość zegarków Sector No Limits wyposażona jest w rozbudowany chronograf, a dodatkowo charakteryzuje się wodoszczelnością na poziomie 10 ATM. Oznacza to, że z takim zegarkiem możesz nie tylko ścigać się na torze pływalni, ale również nurkować na niewielkiej głębokości (bez akwalungu i butli z tlenem).

Co ważne, wodoszczelne zegarki z chronografem Sector No Limits dla mężczyzn dostępne są w wielu wersjach. Szukając typowego zegarka sportowego do pływania, warto zwrócić uwagę na modele z serii Speed na silikonowych paskach; dla wielbicieli klasycznych pasków skórzanych odpowiednia będzie kolekcja 695, natomiast w linii SGE 650 znajdziesz piękne zegarki na bransoletach ze stali szlachetnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz