Materiał Partnera

Czy warto naprawiać zegarek?

Czy warto naprawiać zegarek?

Oferta zegarków jest obecnie bardzo szeroka i można je nabywać w bardzo atrakcyjnych cenach. Niestety, często niska cena idzie w parze ze słabą jakością i krótkim czasem użytkowania. Co robić w przypadku awarii – naprawiać zegarek, czy lepiej kupić nowy? Co najczęściej się psuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Najczęstsze usterki

To, z czym najczęściej właściciele zegarków zgłaszają się do zegarmistrza to z pewnością szybka na tarczy zegarka, którą bardzo łatwo zniszczyć podczas codziennych czynności – zbić lub zarysować. Bardzo powszechną usterką jest także awaria mechanizmu. W przypadku zegarków analogowych zazwyczaj była to usterka mechaniczna, natomiast obecnie, w dobie elektronicznych egzemplarzy najczęściej zdarzają się tzw. zimne luty lub nieprawidłowości w układach scalonych, które pełnią funkcję współczesnego serca mechanizmu zegarowego. Kolejną częstą usterką są niedziałające przyciski zegarka oraz poluzowanie wskazówek na tarczy. Dość popularne jest również spóźnianie się zegarka, które również kwalifikuje go do naprawy.

Czy naprawa się opłaca?

To, czy zegarek warto naprawiać zależy nie tylko od usterki, ale także od wartości samego sprzętu.  Starsze modele posiadają proste mechanizmy i ich naprawa nie jest skomplikowana, a jej koszty mogą zamknąć się w kilkunastu złotych. Jednak nowoczesne zegarki, mające wbudowane zaawansowane systemy elektroniczne wymagają zarówno szerokiej wiedzy, jak i dostępu do różnego rodzaju podzespołów. W większości przypadków naprawa może wynieść nawet kilkaset złotych. Dużo zależy również od tego, jaką wartość sentymentalną ma dla nas dany zegarek. Jeśli jest to zwykły gadżet czy biżuteria, z pewnością nie będziemy mieli problemu z wymienieniem go na nowy. Inaczej będzie w przypadku pamiątki rodzinnej czy prezentu od bliskiej osoby, która będzie bezcenna i za naprawę będziemy w stanie zapłacić więcej, niż wynosi jego wartość.

Zdaniem specjalisty

Pęknięcie paska czy bransolety lub wymiana baterii nie powinny być uznawane za usterkę, bowiem są to elementy, które zawsze trzeba wymienić, jeśli użytkuje się zegarek na co dzień. Nie ma żadnych granic opłacalności naprawy zegarka, wszystko zależy od naszego indywidualnego nastawienia, czyli tego, jaką wartość ma dla nas dany sprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdą usterkę da się naprawić. Z usterkami w zegarku najlepiej jest zgłosić się do profesjonalisty i nie próbować niczego naprawiać na własną rękę, ponieważ może to się skończyć całkowitym zniszczeniem zegarka powiedział Andrzej Kordalewski, zegarmistrz z wieloletnim doświadczeniem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz