Materiał Partnera

Decoupage – hobby i sposób na wyjątkowy prezent

Decoupage – hobby i sposób na wyjątkowy prezent

Rękodzieło to hobby, które pozwala się wyciszyć i odstresować. Przy pomocy akcesoriów plastycznych można wyczarować wyjątkowe przedmioty, które będą zdobić nasze mieszkanie albo staną się wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju podarunkiem dla kogoś bliskiego. Jedną z popularnych technik rękodzieła jest ostatnio decoupage.

Ręce pracują, mózg odpoczywa

Rękodzieło to dobry sposób, żeby poradzić sobie ze stresem. Kiedy w pracy mamy sporo na głowie, wieczór warto poświęcić czemuś, co pozwoli naszym myślom swobodnie płynąć. Skupiając się na kreatywnym zajęciu, pozwalamy mózgowi się zrelaksować. To też dobry sposób na wyładowanie negatywnej energii, płynącej z codziennych konfliktów i frustracji – z pędzlem w jednej, a klejem w drugiej dłoni całą agresję możemy przekłuć w twórcze działanie. Skupiając się na dokładnym wykonaniu swojej pracy, wprowadzamy się w lekki trans, dzięki czemu zapominamy o całym świecie i możemy po prostu dobrze się bawić. Takie hobby to także źródło ogromnej satysfakcji – niezależnie od tego, czy wybierzemy decoupage, zapragniemy malować czy robić ozdoby z filcu, z każdą kolejną pracą będziemy nabierać wprawy i cieszyć się rozwijaniem własnych umiejętności.

Niby zwykła wycinanka…

Nazwa decoupage pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego po prostu wycinankę. To technika zdobienia przedmiotów wykonanych z ceramiki, drewna, metalu lub innych materiałów poprzez naklejanie na nich kawałków papierowych serwetek lub wyciętych obrazków. Podobno decoupage pochodzi z Syberii. Plemiona nomadów miały przy pomocy tej techniki ozdabiać groby przodków. Zdobienia kawałkami papieru wykonywano również w Chinach – to stamtąd ta metoda trafiła do Europy – najpierw poznali ją Włosi, którzy przy pomocy decoupage zdobili meble, z czasem metoda stała się tak popularna, że urosła do rangi jednego z typowych kobiecych zajęć, nawet na dworze Ludwika XV. To tam popularne stało się zdobienie nie tylko mebli, ale także drobnych przedmiotów. W szczycie popularności tej dziedziny rękodzieła do zdobień wykorzystywano nie tylko kopie, ale i oryginały obrazów – zniszczono w ten sposób dzieła, których nie dało się już odzyskać.

Jak to zrobić?

Zanim zabierzemy się za wykonanie zdobienia metodą decoupage, musimy przygotować niezbędne materiały i akcesoria plastyczne. Potrzebne będą papierowe serwetki lub wydrukowane obrazki, a także pędzle, dobry klej, farby akrylowe i lakier. Na początek warto sobie wybrać niewielki przedmiot do ozdoby – np. doniczkę lub wazon. Pracę zaczynamy od pomalowania ozdabianego przedmiotu farbami. Czekamy, aż wszystko dokładnie wyschnie, a następnie zabieramy się za naklejanie. Jeśli na doniczce chcemy umieścić fragment papierowej serwetki, wycinamy albo wydzieramy kawałek i rozdzielamy warstwy tak, żeby nakleić tylko tę z nadrukiem. Wybieramy miejsce, w którym chcemy nakleić serwetkę, przykładamy ją tam, a od zewnątrz pędzelkiem delikatnie nakładamy klej na całej powierzchni wycinanki. Kiedy skończymy naklejanie zdobień, całą pracę pokrywamy utrwalającym lakierem – w zależności od tego, na jakim wykończeniu nam zależy, możemy wybrać lakier błyszczący, szklący lub matowy. Tego rodzaju akcesoria można zamówić w internetowym sklepie plastycznym Hobby4you. Na stronie znajduje się bardzo szeroka oferta produktów niezbędnych do wszelkiego rodzaju pracy twórczej. Warto poświęcić trochę czasu na rękodzieło, bo efekty usatysfakcjonują nie tylko nas – ręcznie wykonane ozdoby zachwycą każdego, kogo nimi obdarujemy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz