Artykuł sponsorowany

Malowanie bez farby – malowanie włóknami filcu

Malowanie bez farby – malowanie włóknami filcu

Filcowanie jest najstarszą dziedziną włókiennictwa, co potwierdzają odkrycia archeologów. Obecnie jest to bardzo popularna technika wyrobu materiałów, którą stosuje się choćby do tworzenia maskotek czy stylowych zdobień na ubraniach. Tę technikę można stosować na mokro lub na sucho. Charakterystyczne dla niej jest to, że nie używa się żadnych maszyn, tylko własnych dłoni – przy pomocy igieł nadaje się filcowi wymarzoną formę. Na czym polega malowanie włóknami filcu?

Czym jest filc?

Filc jest materiałem pochodzenia zwierzęcego (sierść lub wełna, najczęściej owcza) lub roślinnego. Otrzymuje się go poprzez spilśnianie włókien. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: bity oraz tkany. To dzięki filcowi dekoracyjnemu można stworzyć różne obrazy lub wyroby. Technika tworzenia obiektów 3D jednak znacząco różni się od malowania włóknami filcu.

Jak malować włóknami filcu?

Malowanie filcem przypomina połączenie malarstwa i rękodzieła. Zamiast pędzli używa się rąk. Te prace wyglądają jak obrazy wykonane za pomocą akwareli, jednak w przeciwieństwie do farb zawsze można je jeszcze poprawić. Poza tym nie istnieje ryzyko wylania wody i ubrudzenia wszystkiego wkoło. – Nie ma tutaj płótna – obraz wykonuje się na wełnie, pod którą podkłada się folię bąbelkową, a pod nią ręcznik (najprostszy, domowy sposób). Do malowania włóknami filcu używa się metody na sucho bądź na mokro – tłumaczy przedstawiciel wykwalifikowanej kadry animatorów Eko Przystanek.

Potrzebnymi materiałami do malowania filcem metodą suchą są:

  • wełna czesankowa w ulubionych kolorach,
  • mata do filcowania (np. gąbka),
  • igły do filcowania (wystarczy średnia).

Najpierw odrywa się kawałeczki wełny, formuje się z nich określone wzory i układa na macie. Wełnę układa się warstwowo, zmieniając przy tym kierunek – raz w pionie, raz w poziomie, aby uniknąć prześwitów. Gotowy wzór nakłuwa się igłą. Haczyki, które zawierają się na ich końcówkach, splatają ze sobą włókna. Włókna podczas filcowania przechodzą na drugą stronę maty, to dlatego trzeba przełożyć wzór na drugą stronę i nakłuć go jeszcze z tyłu. W zależności od potrzeb można zmienić strony kilka razy. Końcowa forma powinna być gładka i bez wystawiających włókien.

Potrzebnymi materiałami do malowania filcem w metodzie mokrej są:

  • wełna czesankowa (wybrane kolory),
  • szare mydło,
  • zimna oraz ciepła woda,
  • folia bąbelkowa (lub mata).

Po ułożeniu wzoru moczy się mydło w wodzie i „chlapie” nim wyrób. Trzeba się przy tym starać, aby pokryć całe dzieło. Na końcu można uklepać je dłonią – jeżeli wełna się do niej nie przykleja, znaczy, że roztwór został właściwie rozprowadzony. Kiedy wełna się połączy, należy przewrócić wzór na drugą stronę. Cienkie brzegi można zawinąć do środka, nadmiar piany należy wycisnąć. Po 15 minutach filcowania gotowy wyrób się myje, a następnie rozkłada. Zabieg z nacieraniem powtarza się co najmniej trzy razy. Po ostatnim płukaniu gotowy obraz można wyprasować, aby pozbyć się wystających włosków.

Malowanie włóknami filcu to świetna zabawa dla dzieciaków, ale również dla dorosłych. Istnieje wiele miejsc poza szkołą, w których można spróbować właśnie takich artystycznych działań. Warto spróbować, a być może odkryje się nową pasję?


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz