Materiał Partnera

Czym jest piwo rzemieślnicze?

Czym jest piwo rzemieślnicze?

Któż z nas choć raz nie spotkał się z terminem piwo rzemieślnicze? Od kilku lat króluje ono w dobrych pubach i w kuflach prawdziwych smakoszy złotego trunku. Piwa rzemieślnicze, inaczej nazywane kraftowymi, wyróżniają się wieloma zaletami, których nie posiadają piwa, produkowane w browarach komercyjnych. Czym się charakteryzują i jakie dokładnie walory posiadają piwa tego rodzaju?

Piwa rzemieślnicze – tradycja warzenia

Obecnie na polskim rynku istnieje wiele małych browarów, które warzą piwo wedle tradycyjnych receptur. Dzięki nim piwo rzemieślnicze zyskuje najwyższą jakość. Jak wygląda taki proces w praktyce?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Hurtowni Alkoholi ZOFMAR-BIS, która specjalizuje się w dystrybucji piw rzemieślniczych: Piwo kraftowe jest warzone w kadziach, w których proces fermentacji przebiega zgodnie ze starymi prawidłami piwowarstwa. Browary rzemieślnicze produkują piwo na dużo mniejszą skalę niż browary komercyjne. W praktyce więc oznacza to, że mają one możliwość przeprowadzenia całego procesu warzenia bez stosowania dodatków, które konieczne są w przypadku produkcji na skalę przemysłową. Przy tworzeniu piwa rzemieślniczego wykorzystywany jest słód wysokogatunkowych ziaren jęczmienia lub pszenicy. W browarach przemysłowych zaś, z uwagi na dużo niższy koszt, powszechnie zastępuje się go słodem kukurydzianym bądź ryżowym.

To jeszcze nie wszystko. W browarach komercyjnych powszechnie stosowane są substytuty i w przypadku chmielu, gdzie zamiast naturalnego chmielu pod postacią szyszek lub granulatu, wykorzystywany jest jego ekstrakt.

Naturalny smak piw rzemieślniczych

Piwa kraftowe, oprócz wysokiej jakości, wyróżniają się również wyjątkowym smakiem. Za jego wyrazistość i pełnię aromatu odpowiada naturalny skład. Zgodnie z tradycją browarniczą piwa rzemieślnicze opierają się na czterech składnikach, a mianowicie na wodzie, chmielu, słodzie i drożdżach. Powstały wedle takiej receptury trunek, poddany naturalnemu procesowi fermentacji, a do tego niepasteryzowany i niefiltrowany nie może smakować inaczej niż dobrze.

Gdzie możemy napić się piwa rzemieślniczego?

Dobre piwo rzemieślnicze obecnie możemy kupić w wielu miejscach – zarówno w pubach i restauracjach, jak i w dobrych sklepach spożywczych czy monopolowych. A to wszystko dzięki sprawnemu systemowi jego rozpowszechniania. Na rynku istnieją firmy – hurtownie piw regionalnych i rzemieślniczych, które skutecznie wspierają polskich browarników poprzez sprawną dystrybucję ich produktów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz