Artykuł sponsorowany

Piwo typu pils – czym dokładnie się charakteryzuje?

Piwo typu pils – czym dokładnie się charakteryzuje?

Pils jest najpopularniejszym gatunkiem piwa, który cieszy się zainteresowaniem smakoszy złocistego trunku z całego świata. Dzięki możliwościom w zakresie warzenia, browary regionalne są w stanie przygotować pilsy w zróżnicowanych wariantach, jednak z zachowaniem tradycyjnego stylu, charakterystycznego dla tego typu piwa. Czym zatem dokładnie wyróżnia się pils?

Właściwe przygotowanie

Pils to przede wszystkim gatunek przygotowywany metodą fermentacji dolnej. W tym celu wykorzystuje się drożdże piwowarskie właściwego szczepu, które popularnie określane są jako drożdże dolnej fermentacji. Zachowanie takiej metody pozwala uzyskać wyraźny smak, który budowany jest również dzięki zastosowaniu właściwych składników. Najważniejszym z nich jest słód, dzięki któremu konkretne piwo nabiera odpowiedniego smaku oraz aromatu. W regionalnych browarach stosuje się niekiedy tradycyjną metodę zacierania słodu, która pozwala wydobyć jego głęboki smak.

Oryginalna receptura piwa typu pils powstała w Czechach, a jednym z najczęściej używanych słodów jest pilzneński – jego nazwa wywodzi się od miejscowości, w której opracowano ten rodzaj złocistego trunku. Najlepszych słodów do produkcji swoich piw używa Browar Pilsweizer S.A., w którego rozbudowanej ofercie znaleźć można wiele pilsów. Asortyment obejmuje m.in. piwo powstałe z połączenia czeskiego chmielu oraz słowackiego słodu, co pozwoliło uzyskać klasyczny, niepowtarzalny smak i aromat tradycyjnego pilsa.

Jasna barwa i rześki smak

Warto także zwrócić uwagę na barwę pilsa. Jest ona jasna i klarowna, nierzadko słomkowożółta bądź nawet w odcieniu jasnego bursztynu. Istotnym elementem każdego pilsa jest ekstrakt, czyli zawartość cukru w brzeczce piwnej. W przypadku takiego typu piwa jasnego wynosi on przeważnie 10-14 °Blg, ale sięga też wartości rzędu 17-18 przy pilsach określanych jako mocne. Ten gatunek z powodzeniem może być pasteryzowany i filtrowany, ale sporym zainteresowaniem smakoszy nieustannie cieszy się wariant pilsów, które nie zostały poddane filtracji. Są one z tego względu nieco mętne, a powstały osad drożdżowy nadaje nie tylko niepowtarzalnego smaku, ale też pozytywnie wpływa na organizm.

Piwo typu pils jest zatem przede wszystkim trunkiem lekkim i orzeźwiającym, którego charakterystyczny smak kojarzony jest na całym świecie. Warto zasmakować propozycji przygotowanych przez regionalne browary – warzą one pilsy na różne sposoby z wykorzystaniem wielu gatunków słodów i chmieli. Dużym atutem jest też użycie do produkcji krystalicznie czystej wody pochodzącej ze sprawdzonych ujęć, która także ma znaczący wpływ na ostateczny smak piwa typu pils.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz