Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Czym charakteryzują się domy pasywne?

Dom pasywny to szczególnie ekskluzywna odmiana domu energooszczędnego. Rozwiązania tego typu cieszą się sporą popularnością w krajach zachodnioeuropejskich i skandynawskich, stawiających na dużą oszczędność zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. Niższe zużycie energii to oczywista korzyść dla naszego portfela, ale też dla środowiska naturalnego. W jaki sposób działają domy pasywne? Sprawdźmy to.

Konstrukcja przegród w domu pasywnym

Podstawowym wyróżnikiem profesjonalnego domu pasywnego jest sposób, w jaki budynek został skonstruowany. Przegrody zewnętrzne obiektu cechują się maksymalną szczelnością, niwelując ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych wynosi w przybliżeniu 0,15 W/(m² K). Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe poprzez zastosowanie kilkudziesięciocentymetrowej warstwowej ściany docieplanej, na przykład przy pomocy styropianu. Doskonały przykład stanowi dom pasywny firmy ITS, w którym łączna grubość ociepleń ścian wynosi aż 42 centymetry! Zwiększoną warstwę izolacyjną stosuje się również w procesie ocieplania podłóg na gruncie oraz stropodachów.

Dobór odpowiednich okien dla domu

Bardzo ważny element domu pasywnego stanowią okna. I w ich przypadku należy zadbać o szczególne zabezpieczenie – w postaci potrójnego oszklenia wypełnionego gazem szlachetnym oraz wielokomorowej ramy. Pożądany współczynnik przenikania ciepła wynosi w tym przypadku poniżej 0,8 W/m2K. To jednak nie wszystko. 

Liczy się również rozmiar okien, orientacja względem stron świata oraz współczynnik przepuszczalności promieni słońca. Właściwe doprecyzowanie tego ostatniego pozwala na przepuszczenie do domowych wnętrz optymalnej ilości energii słonecznej – objaśnia ekspert Zakładu Produkcyjnego ITS z Koszalina, wyspecjalizowanego we wznoszeniu profesjonalnych domów energooszczędnych.

Dom pasywny, a system wentylacji

W związku z nadzwyczajną szczelnością, dom pasywny powinien być zaopatrzony w odpowiedni system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Stosowanie rekuperatora pozwala na znaczącą redukcję strat ciepła poprzez jego odzysk (istotne zwłaszcza w sezonie zimowym). Wymiennik gruntowy gwarantuje natomiast chłodniejsze powietrze nawiewane latem oraz cieplejsze zimą (to dość ciekawa alternatywa dla grzejników). Jeżeli nie chcemy, by nośnikiem ciepła było nawiewane powietrze, możemy spróbować innych rozwiązań. Ciekawym pomysłem okaże się zainwestowanie w kominek.

Czy warto?

W świetle przedstawionych faktów nie ulega wątpliwości – zainwestowanie w dom pasywny to decyzja, mająca praktyczne uzasadnienie. Wszystkie analizy wskazują, że Ilość energii zużywanej w przypadku zabudowy pasywnej jest kilkukrotnie niższa, niż w budownictwie tradycyjnym. Przekłada się to na niższe koszty związane na przykład z ogrzewaniem. Kryterium ekonomicznemu towarzyszy korzyść ekologiczna (ograniczona eksploatacja nieodnawialnych źródeł energii). Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem ze wszech miar eko – odpowiadającym nowoczesnym trendom i standardom budownictwa mieszkaniowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz