Materiał Partnera

Cechy budynków o niemal zerowym zużyciu energii

Cechy budynków o niemal zerowym zużyciu energii

Budynki – mieszkalne czy użytkowe – zużywają ogromne ilości energii. Jak wiadomo wiąże się to z nadmiernym wykorzystywaniem surowców naturalnych potrzebnych do ich ogrzewania czy wytwarzania prądu. Domy takie emitują też sporo gazów cieplarnianych, co przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza i niekorzystnie wpływa na środowisko. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych budynków są te, w których zużycie energii jest bliskie zeru.

Czym są budynki o niemal zerowym zużyciu energii?

Budynki o niemal zerowym zużyciu energii to inaczej budynki o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. Osoby poważnie myślące o budowie domu, często decydują się na właśnie takie konstrukcje.

Ich stworzenie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych. Z jednej strony w budynkach takich wykorzystuje się energię, która jest wytwarzana bezkosztowo. Czerpie się ją z zasobów naturalnych – jest to energia słoneczna czy pochodząca z wiatru. Z drugiej strony w domach o niemal zerowym zużyciu energii są stosowane innowacyjne systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Niekiedy dotyczy to także oświetlenia. Warto też wspomnieć o podwyższonych własnościach termoizolacyjnych ścian, okien czy dachu.

Projektowanie domów energooszczędnych znacznie różni się od tworzenia tradycyjnego obiektu. Specjaliści od tego typu budynków potrafią połączyć pozyskiwanie energii ze światła i ciepła słonecznego, wiatru, a także wykorzystać chłód gruntów. Na skutek takich zabiegów mieszkańcom zostają zapewnione komfortowe warunki do życia, a jednocześnie ogromne oszczędności. Standard domu o niemal zerowym zużyciu energii w niczym także nie ustępuje temu, w którym wykorzystuje się konwencjonalne źródła.

Budynki o niemal zerowym zużyciu energii – charakterystyka

Budynki te mają minimalne zapotrzebowanie na energię.

„Rachunki za ogrzewanie zimnej wody i budynku to znaczne obciążenie dla domowego budżetu. W przypadku budynku o niemal zerowym zużyciu energii są one nawet kilkakrotnie niższe. Wiąże się to z maksymalnym wykorzystaniem naturalnych źródeł energii oraz z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań technologicznych” – mówi specjalista z firmy Budownictwo Pasywne i Energooszczędne Anna Krause.

W domach o niemal zerowym zużyciu energii montuje się często kolektory słoneczne. Można tam także znaleźć nowoczesne systemy rekuperacji, które zapewniają optymalną wentylację i temperaturę w budynku. Konstrukcje takie są bardzo szczelne, aby ciepło nie miało szansy uciec z ich wnętrza. Mają także zlikwidowane mostki cieplne, którymi wydostaje się powietrze o wyższej temperaturze.

Projektanci takich domów wybierają też odpowiednie okna i drzwi, aby elementy te gwarantowały korzystny bilans energetyczny. Znaczenie ma także rozmieszczenie stolarki okiennej oraz maksymalna efektywność zamontowanych systemów ogrzewania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz