Artykuł sponsorowany

Nowoczesne domowe technologie ekologiczne

Nowoczesne domowe technologie ekologiczne

Coraz więcej nowoczesnych technologii domowych to rozwiązania spod znaku eko. Są one nie tylko przyjazne środowisku, ale też oszczędne i tanie w eksploatacji, ponieważ opierają się na odnawialnych źródłach energii albo jej odzyskiwaniu i obiegu. Jakie domowe technologie ekologiczne są obecnie dostępne i coraz popularniejsze? Sprawdź, jak możesz uczynić swój dom ekologicznym.

Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca

Pierwszą nowoczesną i ekologiczną domową technologią, jakie chcemy zaprezentować w tym tekście, jest fotowoltaika. Słowo to jest odmieniane przez wszystkie przypadki i pada najczęściej w kontekście taniego pozyskiwania energii elektrycznej dla domu. Co jednak dokładnie znaczy? Temat przybliża specjalista z firmy Eko Prime:

Panele fotowoltaiczne pozwalają zamieniać energię słoneczną na energię elektryczną. Prąd to nic innego, jak elektrony, czyli ujemnie naładowane cząstki elementarne otaczające jądro atomu, wirujące wokół niego. Ukierunkowany ruch elektronów to właśnie prąd płynący w naszych domowych instalacjach. Panele fotowoltaiczne są zbudowane z modułów krzemowych. Energia słoneczna, padając na nie, wytrąca elektrony z ich pozycji w atomie. Następnie są one kierowane do inwertera, który przystosowuje tak pozyskany prąd do potrzeb typowej instalacji. To wszystko! Proste, prawda?

Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością. Panele są montowane w coraz większej liczbie domów i wygląda na to, że będzie ich przybywać. Nic dziwnego, każdy przecież marzy o darmowym źródle prądu i o tym, aby zapomnieć o rachunkach za to medium.

Ciepło z ziemi, czyli pompy ciepła

Druga domowa technologia, która zostanie tu przybliżona, to pompy ciepła. Pozwalają one czerpać energię cieplną z otoczenia. W zależności od typu pompy ciepło można pozyskiwać z gruntu, wody lub powietrza.

Jak działają pompy ciepła? Tutaj zasada działania jest jeszcze prostsza niż w przypadku fotowoltaiki. Prześledźmy to na podstawie gruntowych pomp ciepła. Są one instalowane pod ziemią. Grunt nagrzewa się powoli i tak samo powoli oddaje ciepło. Zmagazynowane w letnich miesiącach jest wolno oddawane w chłodniejszym okresie. W pompie ciepła krąży czynnik chłodniczy. Odbiera on nagromadzone w ziemi ciepło, a następnie przekazuje je domowej instalacji grzewczej i schłodzony wraca po kolejną porcję energii. Dzięki tej domowej technologii ogrzewanie kosztuje tylko tyle, ile prąd niezbędny do zasilenia pompy ciepła.

Rozwiązania te można łączyć. Jeżeli zdecydujemy się na fotowoltaikę i pompę ciepła, prąd do zasilenia tej drugiej będzie darmowy, podobnie jak ogrzewanie domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz