Materiał Partnera

Czy warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu

Czy warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu

Prowadzenie własnej działalności wcale nie jest takie proste. Jeśli zastanawiamy się nad jej założeniem, musimy również zastanowić się nad tym, czy będziemy zatrudniać biuro rachunkowe. Doświadczona firma, która siedzi już w tej branży przynajmniej kilka lat, ma w małym palcu znajomość wszystkich ulg itp. Po prostu zna się na tym, co robi. My nie do końca. Czy warto zatem zatrudnić biuro rachunkowe, czy lepiej zająć się tym samemu?

Mała firma

Małe firmy najczęściej oznacza stosunkowo nie wiele problemów z prowadzeniem księgowości. Wynika to choćby z małej ilości faktur oraz dokumentów do rozliczeń. Większa firma będzie ich posiadać więcej. Podczas zakładania firmy, zobowiązani jesteśmy do wyboru rodzaju opodatkowania. Najlepszą opcją w takiej sytuacji będzie zatrudnienie księgowego, który będzie nad wszystkim panował oraz archiwizował dokumenty, a także wydzieli odpowiednią przestrzeń na to w archiwum. Możemy także zatrudnić firmę zewnętrzną, jednak odległość może sprawić, że komunikacja będzie wydłużona.

Biuro odpowiada za szkodę

Co prawda, sporo zależy od prawidłowego skonstruowania umowy z biurem rachunkowym, jednak biuro odpowiada w pełni za wyrządzone przez pracowników czy pracownika szkody. Biuro rachunkowe jest także ubezpieczone polisą OC, ponieważ taki jest obowiązek.

Kompetencja

Często oprócz prowadzenia księgowości, potrzebujemy czasem innych usług czy nawet porad z zakresu rachunkowości czy też podatków. Biura rachunkowe nawet jeśli nie zatrudniają rewidentów, doradców podatkowych bądź prawników to często stale współpracują z takimi specjalistami. Stała współpraca z reguły oznacza lepszą usługę oraz niższą cenę. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych biur rachunkowych, takich jak np. PIT Biuro rachunkowe Katarzyna Zielińska, które w swojej ofercie posiada m.in. prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Korzystając z usług doświadczonej firmy, będziemy mieć pewność, że współpraca będzie przebiegać prawidłowo. 

Biuro jest zawsze czynne

Zatrudnienie księgowego na etacie, nie jest tym samym co zlecenie prowadzenia księgowości biurze rachunkowemu. Księgowy zawsze może się rozchorować, może mu coś wypaść. Może również po prostu zrezygnować ze współpracy z różnych przyczyn. Biura rachunkowe raczej nie miewają podobnych przestojów i teoretycznie w każdy dzień roboczy powinno nas przyjąć. Kwestie pracownicze, urlopy, choroby księgowego - te wszystkie kwestie nie powinny nas obchodzić, ponieważ umowa została podpisana z biurem, nie z księgowym. Biuro ma obowiązek znalezienia nam kompetentnej osoby, świadczącej usługi księgowe.

Opracowanie:
Wrocław, al. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 69a
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz