Materiał Partnera

Czy pomoc geodety jest niezbędna przy budowie domu?

Czy pomoc geodety jest niezbędna przy budowie domu?

Postanowiliście spełnić swoje marzenie o własnym domu z ogrodem? Przed Wami pełen wyzwań okres – znalezienie architekta, ekipy budowlanej i czuwanie nad sprawnym przebiegiem prac to nie lada wyzwanie. Jednak pamiętajcie, że zanim rozpoczniecie budowę, powinniście zatrudnić jeszcze jednego eksperta – sprawdzonego geodetę. Dlaczego to takie ważne?

Budowa domu to spore przedsięwzięcie, w które należy zaangażować fachowców z różnych dziedzin – w tym geodetę, który zajmuje się szczegółowymi pomiarami terenu. Zastanawiacie się, jaka jest rola firmy geodezyjnej w powstawaniu Waszego nowego lokum? Podpowiadamy.

Czynności, które powinien wykonać geodeta, gdy planujecie postawić dom

Firma geodezyjna zajmuje się określaniem wielkości gruntu, kształtem działki i wskazaniem konkretnych punktów na jej powierzchni. Informacje zdobyte od geodety są niezwykle cenne dla architekta – to na ich podstawie zostanie przygotowany projekt domu. Zadaniem firmy geodezyjnej jest szczegółowe wytyczenie granic działki, a także zaznaczenie na planie wszelkich rur wodociągowych oraz dróg.

Zakres prac geodety po powstaniu domu

Możecie już podziwiać efekt pracy ekipy budowlanej? Gdy Wasz nowy dom powstanie, firma geodezyjna musi sporządzić mapę powykonawczą. To niezwykle istotny dokument, bez którego odbiór techniczny obiektu nie dojdzie do skutku. Dlatego ważne jest, żeby biuro geodezyjne wyróżniało się skrupulatnością i punktualnością – wówczas szybko zamieszkacie w swoim nowym domu. Zastanawiacie się, jak znaleźć firmę, która cieszy się zaufaniem i uznaniem klientów? Postawcie na doświadczone przedsiębiorstwo takie jak Kompas w Opocznie, w województwie łódzkim. Firma świadczy szeroki zakres usług geodezyjnych.

Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy geodety?

Niewątpliwie wiedza i doświadczenie geodety są niezwykle istotne przy wszelkiego rodzaju sporach związanych z podziałem ziemi. Emocje są ogromne, zwłaszcza gdy na obszarze działki nigdy nie miało miejsce prawne ustalenie jej granic. Wówczas należy zgłosić się do geodety, który dzieli teren i sporządza ugodę dla skłóconych stron. Pomoc eksperta jest także potrzebna przy tworzeniu różnego rodzaju map, sporządzaniu dokumentacji do celów prawnych i aktualizacji ewidencji gruntów i budynków.

Profesjonalne usługi geodezyjne są na wagę złota. Dlatego warto wybrać miejsce, które cieszy się sporym doświadczeniem oraz renomą wśród dotychczasowych klientów. Zwróćcie uwagę również na kontakt z biurem geodezyjnym – czy pracownicy odpowiadają rzeczowo na Wasze pytania i są punktualni? Jeśli tak, to możecie znać, że trafiliście w odpowiednie miejsce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz