Artykuł sponsorowany

Jaką funkcję pełni geodeta podczas budowy domu?

Jaką funkcję pełni geodeta podczas budowy domu?

Każdy o nim słyszał, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym się dokładnie zajmuje. Geodeta to stosunkowo rzadko spotykany zawód, kojarzący się głównie z pomiarami ziemi. Większość osób pierwszą styczność z tą profesją ma, gdy zabiera się za budowę swojego domu, gdyż pomoc geodety jest niezbędna na kilku jej etapach. Czym dokładnie zajmuje się geodeta i jak wybrać profesjonalistę z prawdziwego zdarzenia? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Kim jest geodeta i czym się zajmuje?

Jest to specjalista od pomiarów ziemi, który ukończył uczelnię wyższą o kierunku geodezja i kartografia oraz zdobył specjalistyczne uprawnienia geodezyjne poprzez zdanie egzaminu zawodowego. Do zadań takiej osoby należą między innymi:

  • wielko i mało obszarowy pomiar ziemi
  • wznowienie znaków granicznych
  • wyznaczanie punktów granicznych
  • ustalanie przebiegu granicy działek ewidencyjnych
  • geodezyjna inwentaryzacja obiektów budowlanych – stworzenie geodezyjnej mapy inwentaryzacyjnej
  • wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu
  • sporządzanie dokumentacji geodezyjnej w postaci map, rejestrów lub wykazów na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych
  • projektowanie z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi Computer Aided Design (CAD)

Budowa domu a pomoc geodety

Usługi geodezyjne są potrzebne już na samym początku drogi do wybudowania wymarzonego domu. Jego pierwszym zadaniem jest sporządzenie mapy projektowej w skali 1:500 lub ewentualnie 1:1000, która następnie trafia w ręce architekta. Znajdzie on na niej informacje odnoszące się do granic działki, rozmieszczenia przestrzennego i ukształtowania terenu, uzbrojenia działki, a także informacje o położeniu budynków na działce, o ile takie występują.

Kolejnym zadaniem geodety, które wykonuje po zaakceptowaniu projektu, jest wytyczenie budynku na działce. Polega ono na montowaniu znaków geodezyjnych, które wyznaczają główne osie budynku. Oznaczone zostają również ławy fundamentowe. Po zakończeniu prac geodeta zostawia wpis dzienniku budowy, a szkice pomiarów przekazuje inwestorowi.

Usługi geodety potrzebne są również po zakończeniu budowy. Wykonuje on wtedy geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, która ma na celu sprawdzenie, czy usadowienie i geodezja budynku są zgodne z wytycznymi oraz planem zagospodarowania działki. Jeśli decydujemy się na wykonanie przyłączeń, których nie posiada nasza działka, to musimy zgłosić się do geodety także w celu pomiaru przyłączy energetycznych, gazowych oraz wodno-kanalizacyjnych.

Usługi geodezyjne

Prace geodezyjne są niezwykle ważne podczas budowy domu, dlatego nie należy powierzać ich byle komu. Warto wybrać doświadczoną w tego typu usługach firmę. Jedną z nich jest Wektor Usługi geodezyjne i kartograficzne mgr inż. Mariusz Jóźwiak znajdująca się w Warszawie i posiadająca odpowiednie uprawnienia i wieloletnie doświadczenie w branży.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz