Czy można skutecznie zapobiegać chorobom dziąseł?

Czy można skutecznie zapobiegać chorobom dziąseł?
Choroby dziąseł to jedna z najczęstszych przyczyn utraty uzębienia. Jak pokazują wszelkie badania, Polacy są niestety w czołówce państw europejskich, których obywatele o zęby nie dbają w ogóle lub robią to zbyt rzadko. Warto wiedzieć, że kilka minut działań profilaktycznych dziennie może uchronić przed poważnymi schorzeniami wywołującymi skutki nie tylko w obrębie jamy ustnej. Schorzenia takie jak np. próchnica mogą być przyczyną nawet problemów z sercem!

Regularne badania

Regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych to podstawowe działanie profilaktyczne, które może uchronić od problemów z dziąsłami, na które skarży się blisko 42% dorosłych Polaków (źródło: Rossnet. W czasie wizyt kontrolnych specjalista może wykryć wszelkie nieprawidłowości odpowiednio wcześnie, kiedy można jeszcze wdrożyć skuteczne leczenie nieprowadzące do poważnych interwencji chirurgicznych lub ekstrakcji zębów.

Jak radzą specjaliści, wyborowi gabinetu stomatologicznego warto poświęcić dłuższą chwilę - musi to być nowoczesna placówka dysponująca odpowiednim sprzętem i wysokiej klasy specjalistami. Takowy gabinet warto odwiedzać jak najczęściej ‒ zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów oraz profilaktycznie co kilka miesięcy.

Szczotkowanie zębów

Mimo że szczotkowanie zębów to podstawowy zabieg higieniczny decydujący nie tylko o naszym wyglądzie, ale również o wrażeniach zapachowych, to niektórzy ludzie o nim zapominają. Podstawowym grzechem Polaków jest zbyt krótkie szczotkowanie zębów - w przeciągu kilkudziesięciu sekund nie da się efektywnie usunąć płytki nazębnej, która przyczynia się do namnażania bakterii.

Warto poświęcić na to nieco więcej czasu (około 2-3 minut) dwa razy dziennie lub po każdym posiłku. Do tego celu należy używać szczoteczki z miękkim włosiem, które nie uszkadza okołozębowych tkanek miękkich, co mogłoby wywołać zakażenie. Oprócz tego szczoteczki nie wolno używać w nieskończoność - specjaliści zalecają jej wymianę, kiedy tylko pojawią się widoczne objawy zużycia lub po maksymalnie trzech miesiącach.

Szczoteczka to nie wszystko

Szczotkowanie zębów to zabieg podstawowy, aczkolwiek niepełny - rzadko która szczoteczka jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej, w których zalegają chorobotwórcze bakterie. Dobrym pomysłem jest stosowanie bawełnianych nici dentystycznych, które usuwają zanieczyszczenia ze szczelin międzyzębowych. Warto także skorzystać z płynu do płukania jamy ustnej, który wspomaga działanie szczoteczki i nici, a także pozwala zachować świeży oddech przez długi czas.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz