Artykuł sponsorowany

Odbudowa zębów po leczeniu kanałowym w gabinecie stomatologicznym Implanty Milcarz

Odbudowa zębów po leczeniu kanałowym w gabinecie stomatologicznym Implanty Milcarz

Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Kwalifikuje się do niego pacjentów z zaawansowaną chorobą próchnicową. Ostatnim etapem terapii endodontycznej jest odbudowa zęba. Kiedy można ją przeprowadzić? Jakie metody wykorzystują w tym celu dentyści? Poprosiliśmy o wyjaśnienie lekarzy z gabinetu stomatologicznego Implanty Milcarz, który mieści się w Łowiczu.

Od czego zależy sukces leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne jest wieloetapowym procesem, który wymaga starannego zaplanowania. Warto wiedzieć, że ząb po leczeniu kanałowym jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż zęby żywe. Aby mógł on jak najdłużej pozostać w jamie ustnej, niezbędna jest szeroka diagnostyka przed zabiegiem, staranne opracowanie chemiczno-mechaniczne komory zęba i kanałów zębowych oraz odbudowa zęba zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.

Od jakości i szczelności wypełnień w dużej mierze zależy sukces leczenia kanałowego oraz komfort pacjenta. Publikacje naukowe wskazują, że optymalnym czasem na odbudowanie zęba po leczeniu kanałowym jest okres 4 miesięcy od jego zakończenia. Lekarz może w tym celu wykorzystać klasyczne wypełnienie kompozytowe lub dokonać rekonstrukcji protetycznej. Pacjenci zaś powinni pamiętać o tym, że wypełnienia tymczasowe, które są aplikowane od razu po zabiegu, nie spełniają wymogów uzupełnienia trwałego i nie można ich traktować w takich kategoriach.

Metody odbudowy zębów po leczeniu kanałowym

Współczesna stomatologia obfituje w skuteczne rozwiązania protetyczne. Do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym dentysta używa się:

  • wypełnień kompozytowych światło-lub chemoutwardzalnych,

  • wypełnień porcelanowych (inlay, onlay),

  • endokoron,

  • koron metalowo-porcelanowych,

  • wkładów metalowych lub z włókna szkalnego.

Największą trwałością charakteryzują się rekonstrukcje pośrednie, a więc te z wykorzystaniem koron. Specjaliści z Gabinetu Stomatologicznego Implanty Milcarz pomagają pacjentom wybrać najlepszy dla nich sposób odbudowy zęby. Biorą przy tym pod uwagę kondycję wyleczonego zęba, oczekiwania estetyczne pacjenta oraz jego możliwości finansowe. Rekonstrukcja zęba przy użyciu trwałych uzupełnień protetycznych jest bowiem droższa niż założenie plomby. Warto zaznaczyć, że żadna odbudowa zęba nie gwarantuje, że w przyszłości nie trzeba będzie poddać go ekstrakcji. Jeśli dojdzie do złamania korzenia, zabieg jest nieunikniony. Braki zębowe można wówczas uzupełnić przy pomocy implantów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz