Artykuł sponsorowany

Czy konstytucja z 1997 roku jest legalna?

Czy konstytucja z 1997 roku jest legalna?

Konstytucja to najważniejszy dokument każdego państwa. Jej treść stanowi podstawę jurysdykcji kraju, reguluje procesy legislacyjne oraz formułuje zasady współżycia społecznego. Dlatego musi być stworzona przez i dla obywateli. Jeżeli natomiast powstaje nielegalnie oraz uwzględnia interesy tylko pewnej grupy osób, musi zostać zmieniona lub całkowicie obalona. Czy zatem obowiązująca w Polsce konstytucja jest legalna?

Konstytucja III Rzeczypospolitej Polskiej – kiedy weszła w życie?

W Polsce obecnie obowiązuje konstytucja z roku 1997. Wtedy to Zgromadzenie Narodowe uchwaliło tę ustawę zasadniczą, która została następnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw 17 października 1997 roku. Składa się ona z 13 rozdziałów zawierających 243 artykuły oraz z preambuły.

Pracę nad konstytucją rozpoczęto jednak wiele lat wcześniej. Jej przygotowywanie trwało od 1989 roku, kiedy to doszło do przemian ustrojowych. W tym czasie obowiązywała konstytucja PRL z 1952 roku. Jednak ten akt prawny, ze względu na swoje liczne zmiany, był niespójny i mało czytelny. Społeczeństwo oczekiwało także od władz nowego dokumentu, które nie miałby nic wspólnego z minionym ustrojem.

Dnia 25 maja 1997 roku odbyło się referendum narodowe. Jego wynik miał wpływ na to, że ówczesny prezydent – Aleksander Kwaśniewski – zadecydował o ogłoszeniu treści konstytucji w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja z 1997 roku – nielegalny akt prawny?

Jednak wiele przesłanek mówi jednoznacznie o tym, że ustawa zasadnicza z 1997 roku jest nielegalna, a nazywanie jej konstytucją poddaje w wątpliwość dobre imię kraju.

„Istnieje szereg kwestii, które sprawiają, że obecnie obowiązująca konstytucja nie ma prawa bytu. Są to zarówno wymogi formalne dotyczące jej powołania, jak też sprawy związane z treścią tego dokumentu” – mówi jeden z członków Partii II Rzeczypospolita Polska.

Co sprawia, że konstytucja z 1997 roku jest słusznie uważana za nielegalną? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na przebieg referendum, które poprzedzało jej wprowadzenie. Frekwencja wynosiła wtedy zaledwie 42,86%. Według obowiązującego dziś prawa musi wynosić ona minimum 50%. Już z tego powodu konstytucja ta może być uznana za nieważną. Ponadto trzeba przyjrzeć się liczbom. Za przyjęciem treści proponowanej ustawy zasadniczej głosowało 6 396 641 Polaków. Jest to jedynie 1/6 liczby wszystkich obywateli kraju według danych z tamtego roku.

Wpływ na niereprezentatywność konstytucji ma też fakt, że będące ówcześnie u władzy partie z lewicy i centrum, zawarły w niej jedynie własne postulaty. Wszystkie sugestie prawicy zostały odrzucone. Na tej podstawie zasadne jest wysnucie wniosku, iż obecnie w Polsce obowiązuje Konstytucja kwietniowa, czyli akt ustanowiony w czasach II RP.

Oceń artykuł (12)
3.9
Komentarze
Dodaj komentarz