Artykuł sponsorowany

Postępowanie nakazowe i nakaz zapłaty jako szybki sposób odzyskania należności

Postępowanie nakazowe i nakaz zapłaty jako szybki sposób odzyskania należności

Wiele osób, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, na co dzień boryka się z problemem z odzyskaniem należności za towar lub usługę. Zwłaszcza w przypadku usług jest to problem. Klienci bez końca potrafią przekładać płatność i zwodzić wykonawcę usługi, licząc na to, że ten nic z tym nie zrobi. Brak reakcji to błąd! Prawo chroni twoje pieniądze. Musisz tylko uruchomić odpowiednią procedurę.

Gdy klient nie chce zapłacić

Dopraszanie się swoich pieniędzy jest wyjątkowo nieprzyjemne. Wiele osób czuje wewnętrzny sprzeciw wobec upominania się o pieniądze. Nie chcą być uważani za materialistów i natrętów. To bardzo szlachetne, ale też naiwne. Druga strona, która zalega nam z płatnością, korzysta z naszego miękkiego serca, wyłudzając towar lub usługę. Podczas gdy my godzimy się na kolejne dni zwłoki, nie możemy liczyć na taryfę ulgową – musimy uiszczać opłaty skarbowe, rachunki i inne. Próbom odzyskania należności towarzyszy często poczucie bezsilności i osamotnienia w problemie. Gdy dodatkowo zaczynają piętrzyć się kłopoty finansowe, a dłużnik jawnie kpi sobie z nas lub urywa kontakt, sytuacja zaczyna być dramatyczna… ale nie jest bez wyjścia. Rozwiązaniem może być postępowanie nakazowe i nakaz zapłaty.

Zasada działania postępowania nakazowego i nakazu zapłaty

Postępowanie nakazowe należy do procesu cywilnego. Sprawa rozpatrywana jest na pisemny wniosek powoda. Posiedzenie jest niejawne. Konsekwencją może być wydanie nakazu zapłaty przez sąd, o ile okoliczności uzasadniają roszczenie. Dowodem w postępowaniu mogą być: dokument urzędowy, rachunek zaakceptowany przez dłużnika, wezwanie do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu czy też żądanie zapłaty zaakceptowane przez dłużnika a zwrócone przez bank z powodu braku środków na koncie.

Nakaz jest równoznaczny z orzeczeniem sądu, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu wypłacić powodowi zaległe pieniądze oraz pokryć koszty postępowania. Alternatywnie może on wnieść zarzuty. Na to także ma dwa tygodnie. Pozwany może zaskarżyć nakaz w całości lub w części. Wówczas toczy się rozprawa, w wyniku której sąd utrzymuje lub uchyla nakaz zapłaty.

Jak widać, osoba, która rzetelnie prowadzi swój interes, wystawia rachunki i dokumentuje ustalenia z klientem, nie ma się czego obawiać. Dobrze jest jednak mieć świadomość swoich praw i nie bać się z nich korzystać. Warto przy wątpliwościach skorzystać z porady prawnej lub usług kancelarii specjalizującej się w sprawach odzyskiwania należności. Jedną z nich jest Kancelaria Prawna Limanówka Wrzeszcz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz