Artykuł sponsorowany

Co zrobić, by odzyskać pieniądze od dłużnika?

Co zrobić, by odzyskać pieniądze od dłużnika?

Nikt nie lubi czuć się oszukiwany, a tak właśnie jest, by mimo obietnic i ciągłego przesuwania terminów, dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań. Często osoby takie czują się bezkarne, ponieważ postępowanie mające na celu odzyskanie wierzytelności potrafi trwać naprawdę długo. Sprawdź, co zrobić, by odzyskać swoje pieniądze i co może spotkać dłużnika, który nie spłaca swoich zobowiązań.

Procedura odzyskiwania długów

Jeśli udzieliłeś komuś pożyczki, a osoba ta nie spłaca swojego zobowiązania, nie musisz cierpliwie czekać. Windykacja należności to proces, który przewidziany jest w polskich przepisach prawnych, dlatego, zanim samodzielnie podejmiesz jakiekolwiek kroki, sprawdź, jak powinna wyglądać procedura odzyskiwania długów.

Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie wierzytelności jest postępowanie komornicze, jednak zanim komornik sądowy zajmie się tą sprawą, konieczne jest złożenie wniosku o egzekucję z załączeniem uzyskanej przez postępowanie sądowe klauzuli wykonalności. Czasem jednak udaje się rozwiązać sprawę, bez kierowania jej do sądu.

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest wysłanie do dłużnika ponaglenia do zapłaty z ostatecznym terminem na uregulowanie długów. Jeśli pismo takie wysyłają instytucje, zazwyczaj kwota spłaty powiększona jest o odsetki, zależne od opóźnienia.

Jeśli mimo wysłania ponaglenia dłużnik nie podjął kroków mających na celu spłatę zadłużenia lub ustalenie warunków z wierzycielem, kolejnym krokiem jest oficjalne pismo z przedsądowym ugodowym wezwaniem do zapłaty. Jest to pismo wymagane, by sprawa mogła zostać skierowana do właściwego sądu – stanowi dowód, że podjęta była próba polubownego załatwienia sprawy. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty  wystawionego przez kancelarię radcy prawnego lub adwokata – pisma opatrzone pieczęcią odbierane są poważniej i częściej prowadzą do spłaty zadłużenia przed skierowaniem sprawy do sądu.

Postępowanie sądowe – jak się do niego przygotować?

Jeśli podjęte wcześniej polubowne kroki zawiodły, wierzyciel powinien wystosować do sądu pozew o zapłatę. Warto dobrze przygotować się do tej sprawy, by skrócić czas trwania procesu.

Strona wnosząca pozew musi udowodnić, z czego wynika dług oraz jakie próby ściągnięcia długu zostały podjęte, dlatego wraz z pozwem należy dostarczyć przed sąd wcześniej wymienioną korespondencję. Co więcej, dowody w sprawie stanowić mogą także inne pisemne sposoby komunikacji – np. SMS lub maile, a także nagranie rozmowy telefonicznej, udowadniające istnienie zadłużenia.

W efekcie przeprowadzonego postępowania sąd wydaje nakaz zapłaty. W momencie nadania przez sąd  klauzuli wykonalności nakaz wystawiony przez sąd nabiera mocy prawnej, a sprawa może zostać skierowana do komornika, który na postawie wniosku egzekucyjnego i dostarczonego nakazu rozpoczyna egzekucję komorniczą.

Egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza zazwyczaj kojarzy się nam z zajmowaniem mienia i eksmisją dłużników. Tego typu działania to jednak ostateczność i niezwykle rzadko mają one miejsce. W obecnych czasach czynności komornicze opierają się w dużej mierze na zajmowaniu wynagrodzenia dłużnika.

Sam komornik nie wszczyna jednak postępowania. Działa on jedynie w oparciu o wniosek egzekucyjny. To, do jakiego funkcjonariusza należy złożyć wniosek, określa jego właściwość terytorialna – komornicy sprawują czynności na terenie podlegającym pod Sąd Rejowy, przy którym pełnią obowiązki. Do Adama Derdy  Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie możesz się więc zwrócić o pomoc, jeśli czynności mają być przeprowadzone na terenie Żyrardowa i jego okolic. W szczególnych wypadkach, na postawie art. 10 Ustawy o komornikach sądowych, przyjmuje także osoby spoza rewiru.

Na czym polega postępowanie komornicze?

Licencjonowani komornicy mają dostępem do systemu zwanego OGNIVEM. Umożliwia on wymianę informacji pomiędzy: ZUS, Pocztą Polską, Urzędami Skarbowymi, Izbami Celnymi, administracyjnymi organami egzekucyjnymi, komornikami oraz sądami i prokuraturą. Dzięki temu w bardzo prosty sposób komornik sądowy może dowiedzieć się, w jakim banku dłużnik prowadzi konto i zablokować wszelkie środki pieniężne, które się na nim znajdują.

Dopiero w przypadku, gdy nie istnieje możliwość ściąganie z dłużnika środków w formie części wynagrodzenia, możliwe jest zajęcie nieruchomości oraz ruchomości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz