Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się komornik i kto może nim zostać?

Czym zajmuje się komornik i kto może nim zostać?

Wierzyciele, którzy mają problem z odzyskaniem swoich pieniędzy od dłużnika, cenią ich pomoc ponad wszystko. Liczba komorników, bo o nich właśnie mowa, stale rośnie. Osoby zajmujące się wykonywaniem wyroków sądowych dotyczących postępowania egzekucyjnego mają naprawdę sporo zadań. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć się, czy każdy może zostać komornikiem.

Czym zajmuje się komornik?

Najogólniej rzecz ujmując, komornik zajmuje się wykonywaniem wyroków sądowych związanych z egzekucją zadłużenia, o czym zresztą zostało już przed chwilą wspomniane. Warto jednak pochylić się nad znaczeniem tego stwierdzenia. Otóż komornik po otrzymaniu wniosku, który wierzyciel może złożyć dopiero po otrzymaniu tytułu wykonawczego w postaci wyroku sądu lub też sądowego wezwania do zapłaty, zajmuje się egzekwowaniem majątku dłużnika po to, aby wierzyciel mógł odzyskać swoją należność. Co to oznacza w praktyce? W pierwszej kolejności komornik wysyła wezwania do zapłaty. Jeśli te pozostają bez odpowiedzi, kolejnym krokiem jest przesłanie pocztą zawiadomienia o bezpośredniej egzekucji zadłużenia.

Następnie następuje zajęcia konta bankowego, a dokładniej kwotę równą 25% minimalnego wynagrodzenia. Komornik zajmuje się również prowadzeniem czynności terenowych. Specjalista udaje się pod adres wskazany we wniosku prze wierzyciela i, po uprzednim wylegitymowaniu się, przystępuje do zajęcia ruchomości, takich jak sprzęt AGD czy RTV. Warto pamiętać o tym, że komornik nie ma obowiązku upewnienia się, czy zajęte ruchomości są rzeczywistą własnością dłużnika, nie musi również uprzedzać dłużnika o swojej wizycie.

Czy każdy może zostać komornikiem?

Z uwagi na odpowiedzialność zawodową, nie każdy może zostać komornikiem. Jednym z ograniczeń jest wiek – swoich sił w rozwoju na tej ścieżce kariery mogą spróbować osoby, które ukończyły dwadzieścia sześć lat. Komornik musi wyróżniać się nieposzlakowaną opinią, a także niekaralnością. Co więcej, funkcjonariusz publiczny zajmujący się wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego powinien mieć polskie obywatelstwo oraz pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych. Tym wszystkim cechuje się Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie Adam Derda. Obszar jego działania obejmuje nie tylko samo miasto Żyrardów, ale również gminy: Mszczonów, Żabia Wola, Radziejowice, Wiskitki, Baranów, Puszcza Mariańska.

Jak widać, zawód komornika wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a także ze znajomością licznych, stale zmieniających się przepisów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz