Artykuł sponsorowany

Na czym polega praca komornika sądowego?

Na czym polega praca komornika sądowego?

Choć zawód komornika budzi często nieprzyjemne skojarzenia i strach, jest to praca niezbędna. Co więcej, w sytuacji, gdy chcesz odzyskać pieniądze od dłużnika uchylającego się od spłaty, to właśnie komornik sądowy pomoże Ci w tej sprawie. Sprawdź, kto może zostać komornikiem, jakie czynności wchodzą w zakres obowiązków tego funkcjonariusza publicznego i na czym polegają licytacje komornicze.

Kto może zostać komornikiem?

Komornik Sadowy jest funkcjonariuszem publicznym, odpowiadającym za wykonywanie rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Każdy komornik sądowy działa na określonym obszarze – w zależności od rewiru Sądu Rejonowego, pod który podlega. Na przykład Adam Derda Komornik Sadowy przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie pełni czynności komornicze na obszarze miasta Żyrardów oraz gminy Mszczonów, gminy Żabia Wola, gminy Radziejowice,  gminy Wiskitki, gminy Baranów, a także gminy Puszcza Mariańska.

Zawód komornika wymaga od kandydata dużej odporności psychicznej i doskonałej znajomości obowiązujących przepisów - licencjonowany komornik w swojej pracy kierować się musi aktualnymi przepisami prawnymi oraz regulacjami Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Aby zostać funkcjonariuszem publicznym, pełniącym czynności komornicze należy spełniać określone kryteria:

  • posiadać wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne,
  • mieć ukończone 26 lat,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • przepracować co najmniej 2 lata w charakterze asesora komorniczego,
  • odbyć aplikację komorniczą,
  • być niekaranym,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz cieszyć się bardzo dobrą opinią społeczną.

Co wchodzi w zakres czynności komorniczych?

Przeprowadzaniem egzekucji, w tym eksmisji to jedynie część pracy komornika sądowego. , Do podstawowych czynności komorniczych należy:

  • przeprowadzenie spisu inwentarza,
  • sporządzanie protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub wydaniem orzeczenia,
  • obwieszczanie, przygotowywanie i prowadzenie licytacji komorniczych.

Co więcej, poza pomocą interesantom na terenie podlegającym, komornik ma uprawnienia do przyjmowania także osób spoza rewiru – mówi o tym art. 10 Ustawy o komornikach sądowych. Muszą oni jednak umieścić we wniosku egzekucyjnym odpowiednie oświadczenie. Rozpatrywaniem złożonych wniosków również zajmuje się komornik sądowy.

Licytacje komornicze – na czym polegają i kiedy się odbywają?

Obwieszczanie, planowanie i prowadzenie licytacji komorniczych to jedna z czynności, które wykonują ci funkcjonariusze publiczni. Licytacje komornicze odbywają się w momencie, gdy dłużnik nie ma innej możliwości spłaty swojego zadłużenia.

Sama licytacja komornicza polega na publicznej sprzedaży majątku – nieruchomości oraz ruchomości osoby zadłużonej i ma na celu umożliwienie wierzycielom odzyskania  pieniędzy od dłużnika. Jest to proces, który przebiegać musi zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, dlatego czuwa nad nim komornik sądowy pełniący czynności na określonym terytorium – zgodnie z rejonem sądu, przy którym pracują.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz