Artykuł sponsorowany

Jakich składników majątku nie może zająć komornik?

Jakich składników majątku nie może zająć komornik?

W dzisiejszych czasach zaciągnięcie większej pożyczki nie stanowi żadnego problemu. Banki i parabanki chętnie udzielają kredytów na dowód, które często opiewają nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety wiele osób popada przez to w spiralę zadłużenia, zaciągając jedną pożyczkę na spłatę drugiej. Konsekwencją takiego działania są długi, z których ciężko wyjść samodzielnie. Dodatkowym obciążeniem są rosnące wciąż odsetki. Jeśli dłużnik nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań, do akcji wkracza komornik, który zajmuje część jego majątku na poczet wierzycieli. Czego komornik zająć nie może?

Na czyj wniosek działa komornik?

Komornik działa na wniosek wierzyciela, który pragnie odzyskać swoje pieniądze. Do takiej sytuacji dochodzi zawsze wtedy, gdy dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań na czas i nie przejawia zainteresowania zawarciem ugody i współpracą z wierzycielem. Adresatem wniosku jest sąd, który przyjmuje dokument i wydaje tytuł wykonawczy, na podstawie którego komornik wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Egzekucja komornicza wywołuje zwykle wiele negatywnych emocji, dlatego też zawód ten nie cieszy się sympatią społeczeństwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nie komornik ponosi odpowiedzialność za złą sytuację materialną dłużnika. Jego celem jest zaspokojenie wierzyciela, co czyni, wyprzedając majątek osoby, która nie spłacała swoich długów w terminie. Komornik może zająć nieruchomość dłużnika, pensję, samochód, sprzęty AGD i RTV oraz inne przedmioty, które przedstawiają jakość wartość i są własnością osoby zadłużonej.

Jakich dóbr materialnych komornik zająć nie może?

Jak informuje pan Adam Derda - komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Żyrardowie – w większości przypadków funkcjonariusz publiczny stara się ściągać należne wierzycielowi pieniądze z pensji dłużnika. Zdarza się jednak, że osoba zadłużona nie wykazuje żadnych dochodów lub są one na tyle niskie, że nie starczają na pokrycie długu. W takiej sytuacji komornik zaczyna analizować wartość majątku osobistego zadłużonego. W świetle obowiązujących przepisów, funkcjonariusz publiczny nie może zająć tej części majątku, która jest dłużnikowi niezbędna do życia i utrzymania. Mowa tu o rzeczach takich jak:

  • ubrania,
  • środki higieny osobistej,
  • opał,
  • zapas żywności,
  • bielizna osobista i sypialniana,
  • przedmioty religijne,
  • odznaczenia, medale,
  • zwierzęta towarzyszące.

Wszystkie składniki majątku, które zostaną zajęte przez komornika, zostaną zlicytowane. Ceny poszczególnych nieruchomości i ruchomości są często niższe niż ich rzeczywista wartość rynkowa. Dzięki temu grono osób zainteresowanych kupnem jest większe, co sprzyja pozyskaniu środków finansowych na spłatę wierzyciela.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz