Artykuł sponsorowany

Co powinien uwzględniać dobry projekt domu jednorodzinnego?

Co powinien uwzględniać dobry projekt domu jednorodzinnego?

Jeśli planujesz budowę domu, zapewne masz w głowie przynajmniej wstępny zarys jego wyglądu. Architekt z pewnością uwzględni Twoją wizję i opracuje projekt spełniający Twoje oczekiwania. Istnieje jednak kilka kwestii, o których możesz nie wiedzieć. Doświadczony specjalista od razu dostrzeże, jakie wyobrażenia nie będą możliwe do zrealizowania, by Twój przyszły dom był bezpieczny i funkcjonalny, a jego utrzymanie nie kosztowało krocie. 

Na co architekt musi zwrócić uwagę? 

Jeśli masz już wybraną bądź kupioną działkę, na której stanie Twój wymarzony dom, architekt musi przeanalizować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Na podstawie tego dokumentu będzie w stanie określić dopuszczalną maksymalną powierzchnię zabudowy, wysokość budynku i ilość możliwych do zaprojektowania pięter. Specjalista zobligowany jest również do dostosowania projektu domu do kształtu działki i sąsiadujących z nią budynków. Zapewne nie chcesz, by okna Twojej sypialni znajdowały się na wprost kuchni czy salonu sąsiada. 

Niezwykle ważna jest także orientacja budynku względem stron świata. Coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne domy, które maksymalnie wykorzystują światło słoneczne. Od strony południowej najlepiej urządzić salon, jadalnię, kuchnię. Nasłonecznione o poranku pomieszczenie idealnie nada się na sypialnię. W usytuowanych na północ, czyli najciemniejszych, zazwyczaj projektuje się garaż bądź pomieszczenia gospodarcze. 

Kilka zasad idealnego projektu

Jeśli zależy Ci na tańszym i szybszym wykonaniu, najlepiej sprawdzą się proste bryły z niewielką ilością załamań w dachu. Duże znaczenie ma także wyraźny podział części mieszkalnej na dzienną i nocną strefę. Warto również zaprojektować odpowiednio dużo miejsca do przechowywania, a także zadbać o przestronny wiatrołap, który pomieści niezbędne do wyjścia kurtki i buty wszystkich domowników. W duchu energooszczędnego budownictwa uwzględniono także usytuowanie garażu. Zwykle projektowany jest jako osobny budynek, by zmaksymalizować ilość zatrzymywanego ciepła w domu. Przed przystąpieniem do pracy architekt zapozna się z Twoimi oczekiwaniami, by przedstawić najkorzystniejszy dla Ciebie projekt. W Poznaniu z takich usług możesz skorzystać w Pracowni Architektonicznej Marka Wójcika

Dlaczego tak ważne jest zagospodarowanie terenu? 

Równie ważny, co projekt budynku, jest projekt zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Do jego sporządzenia niezbędna jest aktualna mapa geodezyjna. Architekt wyznacza miejsca, w których będą znajdowały się śmietnik, zbiornik nieczystości, podjazd, dodatkowe miejsce na samochód, a także chodnik łączący strategiczne miejsca na działce. Pozwoli to również zaplanować i oszacować pozostały teren pozwalający na założenie wymarzonego ogrodu.

Opracowanie:
Myślenice, Orkana 8
tel. 502 430 628
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz