Artykuł sponsorowany

Jak zbudować funkcjonalny dom?

Jak zbudować funkcjonalny dom?

Jednym z wyznaczników dobrego projektu domu jednorodzinnego jest wygodny układ pomieszczeń. Zależy on od kilku czynników, wśród których najważniejszym jest indywidualne zapotrzebowanie rodziny. Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o budowie domu, zastanawia się nad tym, z ilu pomieszczeń powinien się on składać. Podpowiadamy, co zrobić, by budynek był jak najbardziej funkcjonalny.

Podział domu na strefy

Każdy funkcjonalny dom podzielony jest na dwie strefy: dzienną i nocną. Ta pierwsza stanowi część otwartą i najczęściej składa się z kuchni, salonu, jadalni i sąsiednio usytuowanej toalety, gabinetu lub pokoju gościnnego. To właśnie tu toczy się życie całej rodziny. Strefa dzienna to strefa wypoczynku, wspólnego spożywania posiłków i przyjmowania gości. Strefa nocna z kolei składa się z sypialni głównej, pokoi dla dzieci, łazienki garderoby oraz schowków. Ilość pomieszczeń w domu powinna być ściśle dostosowana do potrzeb domowników i ich preferencji. Ważne jest jednak to, by każdy z członków rodziny miał swoje miejsce, w którym będzie mógł czuć się swobodnie.

Naturalne doświetlenie wnętrz

Doświadczeni fachowcy, jak np. specjaliści z Pracowni Architektonicznej w Myślenicach, w projekcie domu jednorodzinnego uwzględniają również naturalny przepływ energii słonecznej. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, powinny być jak najdłużej doświetlone przez słońce. Z tego też względu zazwyczaj lokalizuje się je w południowo-zachodniej części budynku. Łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze nie wymagają już tak dobrego doświetlenia. Kuchnia zaś nie powinna znajdować się od strony południowej, gdyż i tak dość mocno nagrzewa się podczas gotowania. Zoptymalizowanie pomieszczeń względem naturalnej energii słonecznej pozwala zaoszczędzić do 20% energii potrzebnej do ogrzania obiektu.

Mądrze poprowadzone szlaki komunikacyjne

Domownicy powinni mieć możliwość swobodnego przemieszczania się z pomieszczenia do pomieszczenia. Sztuką jest zaprojektowanie szlaków komunikacyjnych w taki sposób, by zajmowały jak najmniej powierzchni użytkowej. Jakie połączenia wnętrz są najbardziej cenione przez domowników? Połączenie głównej sypialni z garderobą i łazienką, kuchni z jadalnią, a salonu z tarasem, który w letnie dni powinien stanowić jego przedłużenie. Również dojście do pomieszczeń gospodarczych nie powinno nastręczać kłopotów.

Podsumowując, wygodny dom to dom dobrze zaprojektowany. Z tego też względu warto korzystać z projektów architektonicznych tworzonych na indywidualne zamówienie. Inwestor zyskuje wówczas gwarancję, że budynek będzie idealnie wpisywał się w potrzeby rodziny. Pamiętajmy też, że choć zakup gotowych planów jest tańszy, praktycznie w każdym przypadku należy zaadaptować je odpowiednio do planowanej inwestycji, a niektóre poprawki mogą być naprawdę kosztowne.

Opracowanie:
Myślenice, Orkana 8
tel. 502 430 628
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz