Artykuł sponsorowany

Co należy rozumieć pod pojęciem transportu ADR?

Co należy rozumieć pod pojęciem transportu ADR?

Transport materiałów niebezpiecznych, czyli tak zwany transport ADR, wiąże się ze sporym ryzykiem, a co za tym idzie musi być ściśle regulowany przez zasady znajdujące się w przepisach prawa. Wyjaśniamy, jakie są to zasady i które materiały niebezpieczne wchodzą w zakres transportu ADR.

Czym jest konwencja ADR i jakich materiałów dotyczy?

Odpady niebezpieczne są substancjami stworzonymi w ramach działalności człowieka, które poprzez swoje właściwości fizyczne i chemiczne zagrażają środowisku naturalnemu oraz organizmom żywym. Z kolei ADR jest międzynarodową konwencją dotyczącą bezpiecznych warunków związanych z przewozem drogowym tego typu materiałów. Konwencja przyjęta w 1957 roku w Genewie wyróżnia aż 9 klas materiałów niebezpiecznych, wśród których są: gazy, przedmioty niebezpieczne, a także materiały ciekłe zapalne, stałe zapalne, samoreaktywne, wybuchowe i wybuchowe stałe odczulone, żrące, promieniotwórcze, zakaźne, wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy zapalne, trujące, organiczne i utleniające. Transport takich ładunków, zwany transportem ADR, jest dozwolony jedynie na ściśle określonych warunkach.

Szczegółowe zasady dotyczące transportu ADR

Konwencja ADR, której sygnatariuszami są obecnie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, obejmuje wymagania dotyczące transportu, rozładunku, zabezpieczenia, klasyfikacji oraz oznaczenia towarów niebezpiecznych. Przede wszystkim firma przewozowa musi pamiętać o odpowiednim oznakowaniu pojazdu, którym są transportowane materiały niebezpieczne – powinien na nim znaleźć się jeden zawartych w konwencji ADR symboli odpowiadających rodzajowi substancji oraz pomarańczowe tablice odblaskowe. Pojazd musi też posiadać między innymi specjalne wyposażenie pozwalające na zabezpieczenie ładunku w razie wypadku na drodze oraz spełniać wiele rygorystycznych warunków technicznych związanych z konstrukcją nadwozia, instalacją elektryczną czy sprzętem alarmowym. Transport ADR na terenie kraju i za granicą stanowi więc nie lada wyzwanie, dlatego zajmują się nim wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy – takie, jak przedsiębiorstwo Dimex.

Wiele obowiązków spoczywa też na kierowcy. Nie dość, że zobowiązany jest do przejścia odpowiedniego przeszkolenia, to musi jeszcze mieć specjalną kategorię prawa jazdy uprawniającą do przewożenia materiałów niebezpiecznych oraz certyfikat ADR. Kierowca powinien też być zaznajomiony z zasadami dotyczącymi transportu ADR zawartymi w konwencji oraz umieć obsługiwać sprzęt przeciwpożarowy, by poradzić sobie w razie zapalenia się materiałów niebezpiecznych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz