Artykuł sponsorowany

Co zrobić z maszyną wyłączoną z użytku?

Co zrobić z maszyną wyłączoną z użytku?

Żywotność maszyn z czasem dobiega końca. Niestety, nie wszystkie usterki da się naprawić i nie każdą część wymienić. Zepsute urządzenia powinny być odpowiednio zabezpieczone, przetransportowane w wyznaczone miejsce i wyłączone z użytku. Wadliwy sprzęt stwarza zagrożenie dla pracowników i wpływa na zmniejszenie poziomu wydajności pracy. Co zrobić z maszyną wyłączoną z eksploatacji?

Dlaczego maszyny zostają wyłączone z eksploatacji?

Każda maszyna powinna spełniać pewne wymagania eksploatacyjne. Przede wszystkim praca wykonywana z jej pomocą musi być efektywna i przebiegać bez żadnych zakłóceń. Całkowicie sprawne urządzenie jest bezpieczne dla pracownika. Niestety, niektóre usterki zmuszają właścicieli do wyłączenia maszyny z eksploatacji. Dlaczego nie można dopuścić jej do użytku?

– Maszyny powinny być użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Spełnienie podstawowych wymagań zmniejsza ryzyko wypadków podczas pracy i sprawia, że maszyna jest wydajna. Sprawne działanie urządzeń jest szczególnie ważne w przypadku dużych zakładów i hal przemysłowych. Przerwanie pracy generuje straty, które przedsiębiorca będzie musiał odrobić — informuje przedstawiciel firmy Relokacje Blachmix.

Maszyna może zostać dopuszczona do użytku, jeśli:

  • spełnia zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa,
  • została dla niej przeprowadzona procedura oceny zgodności,
  • została wydana dla niej deklaracja zgodności lub deklaracja wytwórcy,
  • została właściwie oznakowana znakiem CE.

Przed dopuszczeniem maszyny do użytku producent określa czy spełnia ona zasadnicze wymagania. Stosuje się w tym celu procedury oceny zgodności. Obecnie obowiązuje pięć norm dotyczących poziomu bezpieczeństwa użytkowania maszyny.

Co dzieje się z urządzeniem, które zostało wyłączone z użytku?

Maszyna, która stwarza zagrożenie dla użytkownika, powinna być niezwłocznie odłączona od źródła zasilania. Urządzenia trwale uszkodzone i nienadające się do naprawy wymagają usunięcia. Należy je zdemontować i zabezpieczyć. Kolejnym etapem jest pakowanie i transport maszyn wyłączonych z eksploatacji. Część elementów może być ponownie wykorzystana zaś nienadające się do użytku lub zawierające szkodliwe substancje są poddawane utylizacji. Ważne jest, aby działania tego typu zlecać profesjonalistom. Osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji, mogą być narażone na niebezpieczeństwo spowodowane niewłaściwym użytkowaniem.

Z eksploatacji wyłączone zostają maszyny, które nie spełniają wymagań producenta w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Zepsute urządzenie może nawet zagrażać życiu użytkownika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz