Artykuł sponsorowany

Badania lekarskie do pracy – co trzeba wiedzieć?

Badania lekarskie do pracy – co trzeba wiedzieć?

Każda osoba chcąca podjąć pracę musi odbyć badania lekarskie. Kierowanie pracowników na takie badania to obowiązek pracodawcy. Oczywiście poza badaniami przed przystąpieniem do pracy konieczne jest kierowanie zatrudnionych już pracowników na badania profilaktyczne. Czym są te badania oraz kto dokładnie musi je przejść zanim możliwe będzie podjęcie pracy przez taką osobę?

Kto musi być kierowany na badania wstępne do pracy?

Pewnie każdy z nas kiedyś zetknął się z terminem badanie lekarskie. Wielu z nas takie badania odbyło, jednak kto dokładnie musi udać się na takie badania? Na wstępne badania lekarskie muszą zostać skierowane osoby zatrudniane na podstawie stosunku pracy, młodociani pracownicy przenoszeni na inne stanowisko, pozostali pracownicy przenoszeni na stanowiska, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub panują tam uciążliwe warunki.

Na wstępne badania nie muszą udawać się osoby, które ponownie zostają zatrudniane w tym samym miejscu pracy na to samo stanowisko lub na stanowisko o identycznych warunkach. W takiej sytuacji musi zostać spełniony jeden warunek. Ponowne zatrudnienie tej samej osoby musi mieć miejsce w ciągu 30 dni od wygaśnięcia lub rozwiązania wcześniejszej umowy z tym samym pracodawcą.

Istnieją również inne wyjątki mówiące o tym, że zatrudniona osoba nie musi przechodzić wstępnych badań lekarskich. Takimi są:

  • posiadanie ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badanie, a także posiadanie skierowania na badanie, na podstawie którego wydane zostało orzeczenie lekarskie,
  • przerwa między zmianą miejsca pracy nie przekroczyła 30 dni,
  • wykonywanie pracy na stanowiskach bezpiecznych.

Badania lekarskie w trakcie pracy

Przeprowadzane są dwa rodzaje badań w trakcie pracy i są nimi badania kontrolne oraz badania okresowe. Zarówno jedne, jak i drugie można przeprowadzić w przychodni Nzoz Śródmieście, która zajmuje się m.in. medycyną pracy. Wszyscy pracownicy, których niezdolność do pracy przekroczyła 30 dni musza zostać skierowani przez pracodawcę na badania kontrolne. Oczywiście tylko w sytuacji, w której powodem niezdolności do pracy byłą choroba. Celem tych badań jest sprawdzenie, czy zdrowie pracownika umożliwia dalsze wykonywanie pracy na danym stanowisku.

Natomiast celem badań okresowych jest stwierdzenie, czy zatrudniony pracownik może dalej kontynuować pracę na dotychczasowym stanowisku. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie okresowego badania lekarskiego pracownikom, którzy zatrudnieni byli na stanowiskach, gdzie istniało narażenie na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, po zaprzestaniu pracy oraz po rozwiązaniu stosunku pracy. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że zainteresowana takimi badaniami osoba musi złożyć odpowiedni wniosek o objęcie takimi badaniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz