Pierwsza pomoc. Co robić przy udarze słonecznym?

Pierwsza pomoc. Co robić przy udarze słonecznym?

Objawów udaru słonecznego nie można nigdy bagatelizować. Jeśli zauważysz pierwsze sygnały, musisz jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Dowiedz się, co trzeba zrobić w pierwszej kolejność przy udarze słonecznym i jak szybko pomóc poszkodowanemu. Przeczytaj, jak długo może trwać udar słoneczny. Sprawdź, jak uchronić się przed przegrzaniem organizmu.

Strony www Strony www

Co robić, gdy ma się udar słoneczny?

Jesteś na plaży i twój znajomy źle się poczuł? Wpadasz w panikę i zastanawiasz się, co robić po udarze słonecznym? Przede wszystkim nie trać głowy, zachowaj spokój i zadzwoń po pogotowie, a następnie podejmij kilka istotnych kroków.

Po pierwsze postaraj się zapewnić bezpieczne miejsce osobie, która się źle poczuje. Zabierz ją w zacienione, chłodne miejsce, jednak unikaj pomieszczeń z mocną klimatyzacją. Nagła zmiana temperatury może skończyć się szokiem termicznym i jedynie pogorszyć sytuację. Gdy osoba jest przytomna, należy ułożyć ją w taki sposób, by głowa była uniesiona. Jeśli mdleje, należy położyć ją w pozycji bocznej.

Następnie rozepnij lub zdejmij ubranie poszkodowanemu, w ten sposób ciało szybciej się ochłodzi. Pomóc może wachlowanie rękami lub skorzystanie z wentylatora. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj ręcznik lub inny kawałek materiału – zamocz w zimnej wodzie i zrób chłodne okłady. Takimi okładami możesz obłożyć głowę chorego, pamiętaj, jednak by nie używać w tym celu lodu, ponieważ nagle zmiany temperatury mogą doprowadzić do szoku termicznego. Jeśli to możliwe, mierz temperaturę chorego.

Co pomaga na udar słoneczny?

Udar wywołuje odwodnienie organizmu, więc gdy poszkodowany jest przytomny, zadbaj o nawodnienie – podawaj mu wodę lub inne płyny. Mimo wzrostu temperatury ciała nie należy nigdy podawać żadnych leków przeciwgorączkowych. Jeśli udar przebiegł łagodnie, przez jakiś czas zalecane jest stosowanie chłodnych kompresów oraz odpoczynek. Należy unikać przebywania na słońcu. Gdy samopoczucie po udarze słonecznym nie poprawia się lub na skórze pojawiają ropne pęcherze, należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższej przychodni.

Ile trwa udar słoneczny?

To, jak długo trwa udar słoneczny, zależy od wielu czynników m.in. jak u danej osoby działa mechanizm termoregulacji, czy jest ona podatna na działanie upałów, czy cierpi na jakieś schorzenia, a także jak długo przebywała na słońcu i czy przyjmowała płyny. U niektórych osób udar może przejść łagodnie, więc złe samopoczucie będzie utrzymywało się tylko jeden dzień.

Jeśli jednak stan jest poważny, pojawia się gorączka, wymioty, dochodzi do utraty przytomności, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W takim przypadku często dochodzi do groźnych powikłań, a w skrajnych przypadkach udar może doprowadzić do zgonu. Aby nie doszło do przykrych konsekwencji, należy chronić organizm przed przegrzaniem i w czasie upałów pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jak zapobiegać przegrzaniu?

Jeśli tylko to możliwe, należy w czasie gorących dni pozostać w pomieszczeniu w godzinach między 12 a 16 lub wybierać zacienione miejsca, w których nie doskwiera palące słońce. Unikaj w tych godzinach aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Sprawdzi się woda, a także napoje izotoniczne. Lekarze przestrzegają przed słodzonymi i gazowanymi napojami. Lepiej zrezygnuj więc z kawy, herbaty i alkoholu, ponieważ odwadniają organizm. Nie można zapomnieć o ochronie karku i głowy – wybierz modny kapelusz lub czapkę z daszkiem. Must-have na upały to także okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Przeczytaj, jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz