Artykuł sponsorowany

Automatyka maszyn mobilnych, czyli do czego służą czujniki w pojazdach ciężarowych?

Automatyka maszyn mobilnych, czyli do czego służą czujniki w pojazdach ciężarowych?

Manewrowanie pojazdem ciężarowym wymaga od operatorów ogromnej dokładności oraz doświadczenia, a w ich codziennej pracy nieocenioną pomoc stanowią różnego rodzaju czujniki, dzięki którym poszczególne zadania realizowane są sprawnie i bezpiecznie. To właśnie zastosowanie wysokiej klasy czujników sprawia, że każde przedsięwzięcie można wykonać z największą precyzją. W naszym artykule wskażemy wybrane zastosowania tych urządzeń.

Czujniki, czyli sensory (z łaciny: sensorium – narząd zmysłów lub organ czucia), to niewielkich rozmiarów urządzenia, które gromadzą informacje (sygnały wejściowe) na temat określonych wielkości fizycznych lub chemicznych, a następnie przekazują ją dalej jako sygnał wyjściowy, do urządzeń przetwarzających zebrane dane.

Czujniki do pozycjonowania

W samochodach ciężarowych, takich jak na przykład podnośniki z wysięgnikiem, czujniki zbliżeniowe dostarczają informacji między innymi na temat lokalizacji osi pojazdu lub – w przypadku maszyn rolniczych czy żurawia, wysokości ramion. Niezawodne urządzenia w postaci indukcyjnych czujników odległości wpływają tym samym na precyzję manewru oraz bezpieczeństwo operatora i osób znajdujących się w pobliżu.

Monitoring odległości jest bardzo istotny w przypadku maszyn budowlanych, takich jak żurawie, w których transport materiału odbywa się na dużych wysokościach. Czujniki pozycjonujące, zainstalowane na ramionach żurawia, dostarczają operatorom kompletnych informacji dotyczących lokalizacji ładunku, co również usprawnia ich pracę. Wysokiej jakości czujniki pozycjonujące produkuje i sprzedaje w Polsce firma Baumer, dostarczająca produkty do wykrywania obiektów, pomiaru odległości, przetwarzania obrazów oraz nadzoru ruchu obrotowego.

Kontrola stabilności pojazdów

Masywne i obciążone ładunkiem pojazdy muszą być sztywno osadzone na podłożu – nie powinny zmieniać kąta nachylenia, ponieważ grozi to upadkiem maszyny. W trakcie różnych prac, w tym na przykład rozbiórkowych, niejednokrotnie zdarza się, na skutek oddziaływania siły grawitacji i obciążenia ładunkiem bądź osadzenia na niestabilnym, miękkim podłożu, maszyna zaczyna się przechylać. Aby temu zapobiec w pojazdach instalowane są systemy automatycznej kontroli stabilności, w tym inteligentne czujniki nachylenia i przesuwów liniowych.

Czujniki nachylenia na bieżąco rejestrują wszelkie zmiany kąta nachylenia podwozia oraz platform roboczych nawet w trudno dostępnych miejscach, co zwiększa bezpieczeństwo ludzi i umożliwia podjęcie działań prezencyjnych w sytuacji zagrożenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz