Artykuł sponsorowany

Akrylowa, szkieletowa czy elastyczna – jaką protezę wybrać?

Akrylowa, szkieletowa czy elastyczna – jaką protezę wybrać?

Każda proteza ma swoje wady i zalety. Wybierając, musimy zdecydować się na taką, która najbardziej nam odpowiada. Żeby ułatwić podjęcie decyzji w gabinecie protetycznym, przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poszczególnych typów protez.

Od podstaw

Zadaniem każdej protezy jest uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Proteza ma poprawiać estetykę i rehabilitować aparat żucia. Nieuzupełnione ubytki w uzębieniu prowadzą do wielu poważnych powikłań, takich jak pochylanie się i przesuwanie sąsiednich zębów, wysuwanie się zębów przeciwstawnych, różne starcia i rozchwiania zębów resztkowych, a nawet zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych. To dlatego braku nawet pojedynczego zęba nie należy bagatelizować. Żeby uzupełnić ubytki, trzeba skorzystać z usług doświadczonego protetyka, który zajmuje się przygotowywaniem protez zębowych. Do dyspozycji pacjentów jest dziś bardzo wiele rozwiązań. Najpopularniejsze – głównie ze względu na swoją niską cenę – są protezy akrylowe. Takie protezy są dość estetyczne, ale niestety ich użytkowanie nie jest zbyt komfortowe. Trudno jest przystosować się do noszenia takiej protezy – zanim się do niej przyzwyczaimy, dyskomfort możemy odczuwać nawet przez kilka tygodni. Taka proteza po długim użytkowaniu osiada na dziąśle i uciska na kości. Jej niedokładne czyszczenie może prowadzić do grzybicy. Noszenie takiej protezy może też zaburzać odczuwanie smaku, bo zakrywa ona całe podniebienie.

Większy komfort

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań są protezy szkieletowe, uzupełniające te braki w uzębieniu, w których nie można wstawić korony lub mostu. Takie protezy wykonuje się z metalu i akrylu. Najważniejszym elementem takiej protezy jest metalowa konstrukcja odlana w taki sposób, by idealnie pasowała do podłoża jamy ustnej. Metalowy szkielet zaopatrzony jest w wypustki, oparte na powierzchniach żujących zębów, dzięki czemu proteza nie ugniata błony śluzowej i nie osiada. Wadą takich protez jest to, że nie są zbyt estetyczne – klamry, przy pomocy których są montowane, bywają widoczne. Komfort ich noszenia jest też mniejszy niż przy noszeniu mostu.

Elastycznie i wygodnie

Wielu użytkowników protez docenia nowoczesne i komfortowe rozwiązanie – protezy elastyczne. Łatwo się je zakłada, są stabilne, bez trudu można je utrzymać w czystości i nie ograniczają czucia smaków. Poza tym są bardzo estetyczne – tworzywo, z którego się je wykonuje, wygląda jak naturalna śluzówka. Wadą pozostaje wciąż dość wysoka cena. Protezy różnego typu wykonuje Derdent. Dereszowski Michał. To doświadczony specjalista w dziedzinie protetyki. Poza różnymi protezami wykonuje też korony, mosty, licówki ceramiczne oraz szyny wybielające.

Oceń artykuł (9)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz