Artykuł sponsorowany

W jaki sposób naprawia się protezy zębowe?

W jaki sposób naprawia się protezy zębowe?
Jeżeli protezy zębowe są niewłaściwie używane, to może dojść do ich uszkodzenia. W takim wypadku nie można naprawiać ich samodzielnie. Pękniętą protezę należy zanieść do laboratorium dentystycznego do technika, który naprawi ją w szybki sposób. Cały proces trwa bardzo krótko. W jaki sposób się odbywa, na co musi przygotować się pacjent i jak powinien dbać o nową protezę?

Samodzielna naprawa protezy zębowej

Proteza zębowa jest protezą stosowaną w dentystyce w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Podczas długiego stosowania lub braku należytej higieny może dojść do jej uszkodzenia. W takim przypadku protezy zębowej nie wolno naprawiać samodzielnie. Własnoręczne usunięcie uszkodzeń może prowadzić do osłabienia całej konstrukcji, a w konsekwencji do całkowitego zepsucia. Poza tym jeśli do pęknięcia dojdzie w buzi, to może spowodować powstanie ran języka, dziąseł lub wewnętrznej strony policzków, a co gorsza do połknięcia oderwanych kawałków protezy podczas jedzenie lub przełykania. Koszt naprawy uszkodzonej protezy, którą pacjent samodzielnie próbował skleić, może być kilkukrotnie wyższy od standardowej naprawy.

Jak dbać o protezę?

Aby uniknąć uszkodzenia protezy i utrzymać odpowiednią higienę w jamie ustnej, należy przestrzegać kilku zasad. Protezę należy dokładnie czyścić po każdym posiłku i przekąsce. W przeciwnym wypadku stanie się siedliskiem bakterii, a pozostawione resztki jedzenia mogą zmienić smak kolejnych potraw. Do mycia protezy i zębów należy stosować odpowiednie szczoteczki z włosiem z dwóch stron i pasty dostosowane do potrzeb pacjenta. W trakcie szorowania trzeba zwrócić szczególną uwagę na szczeliny pomiędzy wszystkimi elementami protezy. Niedokładne wyczyszczenie tych miejsc może skutkować namnażaniem się w nich bakterii i grzybów, a to może prowadzić do stanów zapalnych tkanek i zębów w jamie ustnej.

Naprawa protezy tylko u specjalisty

Uszkodzoną protezę należy zanieść do protetyka, który zawodowo zajmuje się naprawami. Tego rodzaju usługi są świadczone na przykład w Laboratorium Dentystycznym „Twój Protetyk” w Bydgoszczy. Naprawa trwa od około godziny do dwóch lub trzech godzin i dla specjalisty jest bardzo łatwym zadaniem. Najpierw lekarz pobiera wycisk gipsowy protezy. W tym czasie pacjent pozostaje bez niej, a na nową oczekuje w poczekalni. Wycisk dostarczany jest technikowi do laboratorium, gdzie powstaje nowa proteza. Po około godzinie lub dwóch godzinach pacjent ma już nową protezę, która wkładana jest na łuk zębowy, a lekarz wykonuje ostatnie poprawki.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz