Pomniki, obiekty

Pomnik Królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły
Kraków, Planty
Pomnik ustawiony z okazji 500-lecia unii polsko-litewskiej. Odsłonięty w 1886 r. zdobi krakowskie Planty. Przedstawia wizerunek Królowej Jadwigi i Króla Władysława Jagiełły. Autorem projektu monumentu był Karol Knaus przy współpracy z rzeźbiarzem Oskarem Sosnowskim. To jeden z wielu pomników w Krakowie upamiętniających ważne postacie i wydarzenia dla historii Polski.
Pomnik Lilli Wenedy
Kraków, Planty
Odlany w brązie pomnik Lilli Wenedy powstał w 1897 roku. Wykonał go Alfred Daun, fundatorem zaś był Henryk Jordan, założyciel rekreacyjnych ogrodów zwanych jordanowskimi. Pierwotnie pomnik wykonany był w kamieniu pińczowskim i odsłonięty w 1884 r., ale kamień ten okazał się dość nietrwały. Rzeźba przedstawia jedną z bohaterek tragedii Juliusza Słowackiego i powstała dla uczczenia tegoż autora. Na cokole ustawiona została postać Lilli Wenedy, która w szacie zawiązanej jedynie wokół pasa, zdaje się wzlatywać ku górze, trzymając harfę w dłoniach. Na cokole widnieje napis "Lilla Weneda".
Pomnik Żaka
Kraków, pl.Mariacki 1
Pomnik Żaka, znajdujący się na Placu Mariackim, pełni funkcję fontanny. Autorem projektu jest Jan Budziło. Pomnik został odsłonięty w 1958 r., poświęcony jest talentowi wielkiego mistrza - Wita Stwosza, powstał z inicjatywy krakowskich rzeźbiarzy.
Punkt widokowy na wieży zygmuntowskiej
Kraków, Wzgórze Wawel
Wieża Zygmuntowska w Katedrze na Wawelu, druga co do wielkości, wzniesiona została jako baszta obronna już w XIV wieku. Oryginalnie była niższa, ale w XVI w. została podwyższona w celu zawieszenia nowego dzwonu, tzw. dzwonu Zygmunta. Wówczas powstała też dębowa konstrukcja wspierająca, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Obecnie na wieży zawieszonych jest pięć dzwonów. Na pierwszym piętrze widnieją dwa - Urban i Półzygmunt, na drugim - Kardynał i Stanisław, a na trzecim najsłynniejszy - dzwon Zygmunta. Wspinaczka na balkon widokowy, choć może być męcząca, warta jest wysiłku. Z samego szczytu rozpościera się niesamowity widok na miasto i dachy Wawelu.
Rzeźba Igora Mitoraja
Kraków, Rynek Główny
Ustawiona w 2005 r. rzeźba Igora Mitoraja nosi tytuł Eros Bendato. Jest to odlew z brązu przedstawiający ludzką głowę. Położona jest na prawym policzku, i jakby przepasana taśmą w okolicach nosa. Jest niezwykle popularną atrakcją, w szczególności wśród dzieci.
Studzienka Badylaka
Kraków, Rynek Główny
Na krakowskim rynku, vis-à-vis Pałacu pod Krzysztofory stoi pompa, do której w 1980 r. przywiązał się Walenty Badylak. W akcie protestu przeciwko zatajaniu i kłamstwom o zbrodni katyńskiej, dokonał on samospalenia. Do pompy przytwierdzona jest obecnie tablica pamiątkowa.
Wodociąg imienia Franciszka Józefa
Kraków, Księcia Józefa 299
Miejski Wodociąg Pompowy imienia Franciszka Józefa I, autorstwa R. Ingardena, to nowoczesna konstrukcja, która została otwarta w 1901 r. na krakowskich Bielanach. Budowany przez 2 lata, był najdroższą inwestycją ówczesnego Krakowa. Długość wodociągu w 1918 r. sięgnęła ok. 140 kilometrów.