Artykuł sponsorowany

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Od pewnego czasu soczewki kontaktowe swoją popularnością przebijają tradycyjne okulary. Ich główne zalety to przede wszystkim wygoda, możliwość dopasowania do różnego rodzaju wad wzroku oraz brak wpływu na wygląd noszącej ich osoby. Soczewki soczewkom jednak nierównie – na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę produktów, różniących się między innymi przeznaczeniem, okresem wymiany oraz materiałem, z jakiego je wykonano. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę podczas wyboru, by soczewki dobrze nam służyły i nie szkodziły.

Materiał

Głównym parametrem, względem którego dzielimy soczewki kontaktowe na różne kategorie, jest tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy zatem soczewki miękki oraz twarde. Wśród tych pierwszych znajdziemy soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Są one obecnie znacznie popularniejsze od soczewek twardych, gdyż są wygodniejsze, nie powodują dyskomfortu podczas noszenia. Soczewki hydrożelowe charakteryzują się niską przepuszczalnością tlenu, dlatego powinno się je zdejmować na noc – w przypadku silikonowo-hydrożelowych przepuszczalność jest znacznie wyższa, zatem można chodzić w nich przez całą dobę. Soczewki twarde wykonywane są z tworzywa zwanego polimetakrylanem metylu – mimo, że odznaczają się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu, powoli wychodzą z użycia, gdyż są mało wygodne. Stosowane są wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania soczewek miękkich.

Zastosowanie

Wśród soczewek znajdziemy produkty stworzone głównie w celu korekcji różnego rodzaju wrodzonych i nabytych wad wzroku. Między innymi wyróżniamy:

  • Soczewki sferyczne – do korekcji krótko- i dalekowzroczności
  • Soczewki toryczne – stosowane przy astygmatyzmie
  • Soczewki progresywne – przeznaczone dla osób starych, które mają problem z widzenie zarówno w bliży, jak i w dali
  • Soczewki lecznicze – stosowane w roli opatrunków na oczy
  • Soczewki kosmetyczne – nie wpływają na jakość widzenia, jednak zmieniają wygląd oka

Czas wymiany

Soczewki różnią się między sobą również czasem przydatności do użytku – wyróżniamy soczewki jednorazowe (jednodniowe) oraz wielokrotnego użytku (np. tygodniowe lub miesięczne). Czas wymiany znacząco wpływa na sposób korzystania z soczewek. Soczewki jednorazowe po zdjęciu nie nadają się do ponownego użytku, należy je wyrzucić – ich plusem jest jednak to, że nie musimy również pamiętać o ich pielęgnacji, po prostu bierzemy nową, czystą parę prosto z opakowania. Soczewki wielokrotnego użytku należy każdego dnia oczyszczać i dezynfekować z użyciem specjalnym preparatów – zajmuje to nieco czasu, jednak jest bardziej opłacalne pod względem finansowym. Jedna para soczewek długookresowych jest tańsza niż zakup zapasu soczewek jednorazowych na analogiczny okres.

Duży wybór wysokiej jakości soczewek kontaktowych oraz innych produktów przeznaczonych do korekcji wad wzroku znajdziemy w ofercie salonów optycznych J. Kosiński w Tarnobrzegu i Sandomierzu.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz