Artykuł sponsorowany

Nie lekceważ wad zgryzu

Nie lekceważ wad zgryzu

Dla wielu osób idealnie proste zęby to wyłącznie kwestia estetyczna. Z tego powodu część pacjentów bagatelizuje wady zgryzu, unikając jak ognia wizyty u ortodonty. Tymczasem to poważny problem, którym powinien zająć się specjalista. Sprawdź, dlaczego.

Problemy zdrowotne a wady zgryzu

Czy masz świadomość, że nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić nie tylko do rozwoju chorób jamy ustnej? Jako że zgryz wpływa na jakość i sprawność narządu żucia, wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić również do zaburzeń ogólnoustrojowych, przede wszystkim związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego i nerwowego.

Warto mieć świadomość, że głównym zadaniem narządu żucia jest rozdrabnianie pokarmu. Jeśli jego praca zostaje zaburzona (m.in. na skutek wady zgryzu), może dojść do problemów trawiennych. Co więcej, wady zgryzu mogą powodować także kłopoty z prawidłową artykulacją głosek.

Skutki bagatelizowania nieprawidłowego zgryzu

Istnieje wiele negatywnych skutków, które są zwykle konsekwencją niepodjęcia leczenia ortodontycznego.

Skutki nieleczenia wad zgryzu u dzieci to m.in.:

  • poważne uszkodzenie zębów stałych z narażeniem na rozwój próchnicy i choroby dziąseł,
  • wady wymowy,
  • nadmiernie wychylone zęby,
  • cofnięta broda,
  • szybsze ścieranie się zębów,
  • problemy z gryzieniem i żuciem, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewodu pokarmowego.

Skutki nieleczenia wad zgryzu u dorosłych:

  • szybszy rozwój próchnicy w przypadku silnego stłoczenia zębów,
  • zwiększone ryzyko paradontozy,
  • ryzyko starczego wyglądu twarzy w efekcie starcia zębów czy obniżenia wysokości zwarcia,
  • choroby i dolegliwości bólowe stawów skroniowo-żuchwowych.

Leczenie ortodontyczne – sposób na wady zgryzu

Leczenie wszelkich nieprawidłowości związanych z wadami zgryzu należy podjąć jak najwcześniej. Dzięki temu pacjent zwiększa swoje szanse na uniknięcie problemów stomatologicznych i zdrowotnych w przyszłości. Pozwala to również zapobiec pojawieniu się kłopotów z prawidłową wymową głosek.

Przebieg leczenia ortodontycznego uzależniony jest od istoty problemu i stopnia zaawansowania wady. Jednak w dużej mierze zaleca się zakładanie aparatów ortodontycznych. W gabinecie Ortodental istnieje możliwość założenia zarówno aparatów ruchomych (zwykle przeznaczonych dla dzieci), jak i aparatów stałych (dla osób dorosłych): metalowych, samoligaturujących oraz kosmetycznych.

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu a aspekt psychologiczny

Warto mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne wad zgryzu uwzględnia niezwykle istotny aspekt natury psychologicznej. Wady zgryzu i krzywe zęby rzutują na estetykę wyglądu, obniżając niejednokrotnie samoocenę. Ładny uśmiech dodaje pewności siebie, zwiększając szansę na sukces w życiu prywatnym i zawodowym. To kolejny argument, który zachęca do podjęcia leczenia ortodontycznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz