Nie lekceważ nadciśnienia – udaj się do specjalisty

Nie lekceważ nadciśnienia – udaj się do specjalisty

Nadciśnienie tętnicze to choroba określana mianem „cichego zabójcy”. Schorzenie jest niezwykle podstępne, ponieważ zmiany ciśnienia tętniczego są wpisane w fizjologię człowieka. Jednak bagatelizowane mogą stać się przyczyną m.in. poważnych chorób serca. 

Strony www Strony www

Zgodnie ze statystykami, z nadciśnieniem tętniczym zmaga się nawet 9 mln Polaków po 15. roku życia. Zaledwie 12% chorych podejmuje leczenie, natomiast 10% osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem bagatelizuje swój stan. To poważny błąd, ponieważ każdego roku schorzenie staje się przyczyną nawet 6% wszystkich zgonów dorosłej populacji świata. 

Normy ciśnienia tętniczego

Za optymalne ciśnienie tętnicze uznaje się wartość 120/80 mm Hg. Jeśli jednak ciśnienie mieści się w przedziale:

  • 120-129 mm Hg przy skurczu,
  • 80-84 mm Hg w czasie rozkurczu,

ciśnienie jest prawidłowe. Powód do niepokoju powinno wzbudzić tzw. ciśnienie wysokie prawidłowe, czyli 130-139 mm Hg i 85-89 mm Hg. Natomiast przekroczenie granicy 140/90 mm Hg uważa się za nadciśnienie tętnicze. 

Nadciśnienie tętnicze nie daje charakterystycznych objawów

W nadciśnieniu tętniczym największym problemem jest to, że schorzenie przez lata może rozwijać się niezauważalnie. Niekiedy nie daje bowiem żadnych wyraźnych sygnałów, które można byłoby łączyć z ciśnieniem o wartości przekraczającej dopuszczalne normy. Z czasem jednak mogą pojawić się np. poranne bóle z tyłu głowy czy zbyt szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego. 

Jeśli występują u ciebie takie objawy jak:

  • mroczki przed oczami, 
  • częste bóle głowy tuż po przebudzeniu,
  • szumy w uszach, 
  • kołatanie serca, 
  • zawroty głowy,

nie bagatelizuj ich. Mogą sygnalizować problemy z ciśnieniem. 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to choroba, której przyczyny są dość złożone. Wśród czynników sprzyjających podwyższonym wartościom są m.in.: wiek, płeć i skłonności genetyczne. Są to więc przyczyny, na które nie mamy żadnego wpływu. Nie oznacza to jednak, że osoby obciążone rodzinnie nadciśnieniem są skazane na chorobę. Warto bowiem mieć świadomość, że schorzenie rozwija się także pod wpływem nieodpowiedniego trybu życia. Do czynników, które można opanować, zalicza się m.in. cukrzycę, przewlekły stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę. 

Dlaczego nadciśnienie tętnicze należy leczyć?

Nadciśnienia tętniczego, nawet jeśli tylko odrobinę przekracza normy, nie można bagatelizować. W miarę upływu lat dochodzi bowiem do nieodwracalnego uszkodzenia naczyń krwionośnych. W efekcie osoby z nadciśnieniem tętniczym nawet 5 razy częściej zapadają na zawał serca oraz 4 razy częściej dochodzi u nich do wylewu krwi do mózgu. Ponadto zbyt wysokie ciśnienie tętnicze jest odpowiedzialne za rozwój wszystkich chorób nerek (20% przypadków). 

To wystarczające powody, dla których warto podjąć odpowiednie leczenie. W tym celu należy udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do kardiologa. Można również od razu zapisać się na prywatną wizytę w poradni kardiologicznej. Leczenie choroby nie jest skomplikowane, ponieważ w większości przypadków polega na przyjmowaniu odpowiednich leków. 

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (14)
3.1
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także