Artykuł sponsorowany

Co to są szkła progresywne

Co to są szkła progresywne

Okulary korekcyjne bardzo podnoszą komfort widzenia, a niektórym z nas umożliwiają normalne funkcjonowanie. Niestety, zdarza się, że zwykłe soczewki nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom. Dlatego część osób musi mieć dwie pary okularów – do bliży i do dali. Dziś coraz częściej możemy jednak ograniczyć się do jednej pary – wyposażonej w szkła progresywne.

Czym charakteryzują się szkła progresywne?

Szkła progresywne są tak zbudowane, że niezależnie od tego, gdzie skupiamy wzrok – widzimy ostro i wyraźnie. Zarówno to, co jest blisko, jak i to, co jest daleko lub w średniej odległości.

Wiele osób, szczególnie dotyczy to starszych,  boryka się z niejako podwójną wadą wzroku – potrzebują innej korekcji do bliży, a innej do dali. Muszą nosić inne okulary podczas czytania, a inne podczas oglądania telewizji. Szkła progresywne sprawiają, że nie trzeba co chwilę chować noszonych właśnie okularów, a szukać tych drugich. Nie trzeba też stale pamiętać, aby zawsze mieć obie pary przy sobie.  Jak to działa?

Szkła progresywne mają kilka stref widzenia, jednak przejścia między nimi są zbyt subtelne i płynne, aby nasze oko je wyłapało. Ponadto soczewka nie zniekształca wyglądu oczu, więc możemy nosić okulary progresywne bez obaw o to, że będziemy wyglądać zabawnie.

Dla kogo szkła progresywne?

Dobór szkieł progresywnych jest wieloetapowym i dość długim badaniem. Dla kogo okulary progresywne będą dobrym rozwiązaniem?

Szkła progresywne są zalecane przede wszystkim tym osobom, które potrzebują dwóch różnych par szkieł, a z uwagi na codzienny komfort wolałyby nie zmieniać ich wiele razy w ciągu dnia. Najczęściej są to osoby po 40. roku życia, u których pojawiły się już problemy związane z wiekiem, czyli tzw. starczowzroczność.

Trzeba mieć na uwadze to, że szkła progresywne to spory wydatek. Nie ma potrzeby naruszać budżetu w przypadku osób, które mają dwie pary okularów, jednak z uwagi na styl życia i codzienne potrzeby nie odczuwają dyskomfortu związanego z częstym zmienianiem, ponieważ najczęściej wykorzystują oczy w jednej określonej pozycji, np. rzadko używają okularów do dali. O tym, czy okulary progresywne są nam rzeczywiście potrzebne, najlepiej porozmawiać z okulistą lub optometrystą, np. www.nemezis.net.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz