Artykuł sponsorowany

Badanie bezdechu sennego – kiedy powinniśmy je wykonać?

Badanie bezdechu sennego – kiedy powinniśmy je wykonać?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to niepokojące zjawisko, które niestety bardzo często ignorujemy. To bardzo źle, bo dolegliwość ta – jeśli nie zostanie zbadana oraz wyleczona – prowadzi do wielu groźnych powikłań zdrowotnych. Do lekarza powinniśmy pójść natychmiast po jej zauważeniu. Często bywa bowiem tak, że przez długi czas nie jesteśmy świadomi występowania problemu.

Specyfika bezdechu sennego

OBS, czyli obturacyjny bezdech senny, związany jest przede wszystkim z powtarzającymi się epizodami, w których do naszych płuc w trakcie snu trafia znikoma lub żadna ilość tlenu. Epizod taki trwa ponad dziesięć sekund. Jego efektem jest spadek saturacji – czyli nasycenia tlenem – krwi o 2-4% (jeśli porównać wynik z saturacją w okresie czuwania). Oznacza to, że organizm chorego jest po prostu niedotleniony, by nie powiedzieć – lekko podduszony. Sen przestaje mieć związek z odpoczynkiem i regeneracją, staje się nieefektywny. Osoba cierpiąca na OBS często rzuca się przez sen i wybudza, gorączkowo łapiąc powietrze. Niestety, czasem trudno samodzielnie stwierdzić jego występowanie. Objawy bezdechu sennego, takie jak poranne zmęczenie czy ból głowy, często wiążemy z innymi chorobami, takimi jak chociażby przeziębienie. O bezdechu najczęściej poinformuje nas partner lub inna osoba, z którą dzielimy sypialnię. Jeśli jednak śpimy samodzielnie i doświadczamy wyżej opisanych objawów, dobrze jest dokonać badania bezdechu sennego. Jego wykonanie proponuje na przykład Klinika Krakowska Sp. z o.o. 

Przyczyny OBS

Rzetelne zbadanie bezdechu sennego jest o tyle istotne, że może się on pojawić z bardzo wielu przyczyn. OBS pojawia się jako następstwo polipów, przerośniętej tkanki (na przykład po infekcji), wiotkich mięśni podniebiennych, krzywej przegrody nosowej czy nieprawidłowej budowy żuchwy. Czynnikami ryzyka w przypadku bezdechu sennego są na przykład otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu, jedzenie przed snem czy duży obwód szyi. Na OBS częściej zapadają mężczyźni niż kobiety.

Kto powinien wykonać badanie bezdechu sennego?

Każda chrapiąca osoba powinna zostać zbadana pod kątem występowania bezdechu sennego. Jest to zjawisko, którym lekarz zajmie się w pierwszej kolejności, ponieważ znane są sytuacje, w których pacjent po chirurgicznym wyeliminowaniu czynnika powodującego chrapanie nadal cierpi na bezdech senny. Badanie polisomnograficzne prowadzone jest w trakcie snu farmakologicznego i pozwala ustalić przyczynę zaburzeń.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz