Artykuł sponsorowany

Badania lekarskie a zatrudnienie pracownika

Badania lekarskie a zatrudnienie pracownika

Badania lekarskie są obowiązkowe dla każdego pracownika lub kandydata na pracownika, dlatego zakład pracy kieruje na nie wszystkich zatrudnionych lub starających się o zatrudnienie. Do wykonania takich badań niezbędny jest lekarz medycyny pracy posiadający stosowne uprawnienia.

Badania wstępne i okresowe

System pracy w naszym ustroju polega na zatrudnianiu pracowników przez właścicieli zakładów w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Ponieważ jednak minęły już dawno czasy wyzysku człowieka przez człowieka, dziś pracownik ma często większe prawa niż pracodawca. Podstawowym z nich jest kompleksowa ochrona zdrowia i życia na stanowisku pracy, a ta z kolei wymaga odpowiednich warunków i ewentualnych środków ochrony osobistej. Ponieważ nie każdy pracownik jest na tyle zdyscyplinowany, aby przestrzegać tych zasad, przepisy kładą szczególny nacisk na jego uświadamianie, wymagając między innymi obowiązkowych szkoleń BHP.

Z drugiej strony pracodawca odpowiadający za pracownika i ponoszący konsekwencje, jeśli dojdzie do wypadku lub pojawi się choroba zawodowa, potrzebuje zapewnienia, że pracownik był w pełni zdrowy, podejmując swoje obowiązki, a choroba to wynik pracy, a nie czynników zewnętrznych. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie stosownych badań lekarskich potwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Badania te określa się jako wstępne. Weryfikowanie wpływu pracy na zdrowie to również ważny element pozwalający na szybkie wykrycie ewentualnych problemów zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian organizmu, albo ograniczone zdolności przyczynią się do wypadku. W celu takiej weryfikacji wykonywane są badania okresowe, zazwyczaj ważne przez okres 3-5 lat. Wymóg podyktowany przepisami prawa pracy wiąże się z konsekwencjami karnymi wobec pracodawcy.

Badania specjalistyczne i powypadkowe

Lekarze medycyny pracy, poza przeprowadzaniem standardowych badań lekarskich, obejmujących zazwyczaj wywiad ogólny i podstawowe analizy pod kątem wykonywanego zawodu, zajmują się też znacznie szerszym aspektem zdrowia w kontekście zatrudnienia. Oferujący swoje usługi kandydatom i pracownikom Mazalon-Kumala Krystyna Prywatny Gabinet Lekarski to miejsce, w którym mogą skorzystać z badań profilaktycznych i uzyskać odpowiednią opinię kandydaci wymagający badań specjalistycznych. Zalicza się do nich na przykład kandydatów na kierowców zawodowych, zwłaszcza w odniesieniu do pojazdów uprzywilejowanych, operatorów ciężkich maszyn, pracowników na wysokościach czy też osób zatrudnionych w przetwórstwie żywności, wymagających badań na potrzeby Sanepidu.

Inny aspekt, z jakim wiąże się medycyna pracy, to wypadki i choroby zawodowe, dlatego gabinety lekarskie specjalistów w tej dziedzinie może odwiedzić każdy pracownik, który wymaga oceny swojego stanu zdrowia pod kątem ubytków wynikających z warunków pracy, a także wstępnej dokumentacji, potrzebnej do dochodzenia roszczeń finansowych. Lekarz ogólny w zakresie medycyny pracy zleci odpowiednie badania laboratoryjne, dokona analizy wyników i w razie potrzeby skieruje do odpowiedniego specjalisty. Dokumentacja lekarska jest również podstawą podczas starania o rentę inwalidzką na skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz